Konkursy i Olimpiady

"Poznaj swoje prawa w pracy" - finał wojewódzki konkursu
26-02-2016

W dniu 26 lutego 2016r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach przeprowadził we współpracy z Wyższą Szkołą Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach regionalny etap ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Poznaj swoje prawa w pracy”, w którym wzięło udział 49 laureatów etapów szkolnych przeprowadzonych w 25 szkołach ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego. Naszą szkołę reprezentowały Eliza Szprecher z klasy 1a oraz Magdalena Życińska z klasy 2er.

Celem Konkursu było popularyzowanie wśród uczniów wiedzy z zakresu prawnej ochrony pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy. Etap szkolny Konkursu został zorganizowany jesienią 2015r. w szkołach uczestniczących w realizacji programu edukacyjnego Państwowej Inspekcji Pracy „Kultura bezpieczeństwa”. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 573 uczniów. Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach oraz WSEPiNM wspierali organizację części etapów szkolnych, przygotowując pytania testowe i biorąc udział w pracach komisji konkursowej. Uczestnictwo w eliminacjach było też doskonała okazją do przeprowadzenia wykładów na temat prawa pracy, fizjologii człowieka oraz pokazów ratownictwa medycznego w ramach tzw. „Dni doradztwa i bhp”.

Finał regionalnego konkursu pod nazwą „Poznaj swoje prawa w pracy” odbył się w auli Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Zadaniem uczestników finału regionalnego było udzielenie odpowiedzi na 35 pytań testowych. Uczestnicy etapu regionalnego konkursu otrzymali okolicznościowe dyplomy za udział oraz podziękowania dla opiekunów. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe w formie tabletów a wyróżnieni uczniowie upominki ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. Rektor Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach ufundował 6 promes uprawniających do bezpłatnego studiowania w pierwszym roku studiów.

Już teraz zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w kolejnej edycji za rok.

• Anna Krempińska