VII Dni Druku 3D
10-03-2016

10 marca 2016 r. uczniowie naszej szkoły z klas 1R i 3I wraz z opiekunami: Markiem Pułką i Arturem Ślizem, uczestniczyli w Dniach Druku 3D odbywających się na terenie Targów Kielce. Była to już VII edycja Dni Druku 3D – największej i najstarszej imprezy targowej w Europie Środkowo – Wschodniej poświęconej branży druku 3D i skanowania 3D.

Po rejestracji i otrzymaniu specjalnych identyfikatorów, uczniowie udali się na halę, gdzie swoje stoiska przygotowało ponad 80 wystawców. Prezentowali oni zarówno drukarki 3D i materiały potrzebne do druku, jak i skanery 3D.

Na każdym stanowisku znajdowały się drukarki oraz modele przez nie "stworzone", m.in. narzędzia, ubrania, broń, figurki i maski. Duże wrażenie zrobił na uczniach monumentalny wydruk orła białego na stoisku MonkeyFab. Przy każdej wystawie specjaliści z chęcią odpowiadali na wszystkie nasze pytania.

Nasi uczniowie brali również udział w wykładach specjalistycznych. Mogli się z nich dowiedzieć m.in. o technikach i urządzeniach używanych do skanowania w technologii 3D, programach do tworzenia modeli 3D oraz działaniu i powstawaniu drukarek 3D, a także prześledzić proces drukowania na własne oczy. Dodatkowo dostali różne gadżety wytworzone za pomocą drukarek 3D.

Uczestnikom wycieczki zaprezentowano także wydrukowany model BB 8, czyli droida z najnowszego epizodu kultowej serii Gwiezdnych Wojen stworzonego przez Fucco Design. Odbyły się również wyścigi zdalnie sterowanych pojazdów wykonanych przez Monkeyfab, będących kopiami (w skali 1:3) niemieckich samobieżnych min Goliath, używanych w trakcie Powstania Warszawskiego do burzenia budynków.

Uczestnicy imprezy, choć kształcą się w różnych zawodach, zdobyli dużo praktycznej wiedzy: "informatycy" poznali nowoczesną technologię druku 3D a technicy organizacji reklamy mogli zaobserwować, jak organizuje się stoiska targowe i jakie środki promocji się na nich wykorzystuje.

• Dominika Rosik