Regionalny festiwal naukowy E(x)plory w Podzamczu k. Chęcin
20-05-2016

Dnia 20 maja grupa uczniów z Konarskiego wraz z opiekunami odbyła wspaniałą podróż do świata nauki i techniki. To za sprawą wizyty w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin. Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie, z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę pt: „Człowiek – niezwykła maszyna” . Mogli zatem zobaczyć jak funkcjonuje ludzkie ciało. Wystawa miała uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawiała pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie). Jednocześnie wskazywała czynniki, które najczęściej zakłócają biologiczną równowagę i powodują osłabienie ciała. Uczniowie mogli np. zobaczyć jak wyglądają i pracują płuca zdrowego człowieka i płuca palacza.

Młodzież miała okazję również uczestniczyć w warsztatach Smart_Lab pt: „Ogniste efekty specjalne”, gdzie młodzież zobaczyła pokaz płomieni rodem z Hogwartu, a także wywoływała obrotowe tornada z ognia i rozpalała ogień na swoich dłoniach. Największą atrakcją były wybuchy karbidu.

• Sabina Chechelska