Jesteśmy Szkołą Zawodową Najwyższej Jakości
03-06-2016

Dnia 3 czerwca 2016 roku w Warszawie, w ramach Konferencji „Wysoka jakość polskiej szkoły zawodowej w (dobrej) praktyce” Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie otrzymało tytuł "SZKOŁA ZAWODOWA NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI".

Miło nam poinformować, iż kapituła konkursu wyróżniła praktykę pt. „Hotelarze przyszłości” zgłoszoną przez naszą szkołę do pierwszej edycji konkursu „Szkoła zawodowa najwyższej jakości – European Solutions in Quality Assurance ESQA”, organizowanego jako element projektu „Europejskie rozwiązania w zapewnieniu jakości” realizowanego przez Fundację „Fundusz Współpracy” oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty z wspólnie z partnerami z Wielkiej Brytanii, Słowenii i Estonii w ramach programu ERASMUS+ i wpisała do Międzynarodowego Katalogu Dobrych Praktyk w dziedzinie zapewniania jakości kształcenia zawodowego. Dzięki temu, podczas uroczystej gali konkursowej, w trakcie konferencji podsumowującej projekt „Europejskie rozwiązania w zapewnianiu jakości” otrzymaliśmy CERTYFIKAT „Szkoły zawodowej najwyżej jakości”.

Projekt „Hotelarze przyszłości” realizowany był w latach 2012-2014 i obejmował takie działania jak: doradztwo edukacyjno-zawodowe, dodatkowe zajęcia z przedmiotów zawodowych w tym uzyskanie dodatkowych kwalifikacji: kurs barmański i kelnerski, dodatkowe zajęcia z języka angielskiego specjalistycznego dla branży hotelarskiej oraz wyjazdy do obiektów hotelarskich na terenie całego kraju oraz branżowe targi. Projekt realizowany był we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jędrzejowie oraz Lokalną Grupą Działania „Gryf” Jędrzejów. Wymiernym efektem realizacji projektu był fakt, iż znacząco poprawiły się wyniki osiągane przez uczniów na egzaminie zawodowym. Kolejnym pozytywnym sygnałem dotyczącym poziomu wyszkolenia uczniów jest informacja zwrotna od hoteli, w których uczniowie odbywali praktyki zawodowe. Uczniowie znakomicie sprawdzają się podczas praktyk, również zagranicznych poprzez dokładne wykonywanie powierzonych zadań oraz chęć angażowania się w dodatkowe zajęcia rozwijające ich zainteresowania i umiejętności posługiwania się językiem obcym. W związku z tym poszerzyliśmy ofertę odbywania praktyk o kolejne obiekty hotelarskie min. w Albanii, Bułgarii, Hiszpanii, Włoszech. Zadowolenie pracodawców jest najlepszą rekomendacją tego, iż podjęte działania sprawdziły się w praktyce.

Certyfikat „Szkoły zawodowej najwyższej jakości” z rąk Aurelii Michałowskiej Mazowieckiego Kuratora Oświaty podczas uroczystej Gali odebrali Elżbieta Grad – wicedyrektor szkoły oraz Wojciech Cichoń – pomysłodawca zgłoszenia szkoły do konkursu.

• Elżbieta Grad