Konkursy i Olimpiady

Konkurs Historyczny rozstrzygnięty...
11-06-2016

11 czerwca 2016 roku w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się gala finałowa Ponidziańskiego Konkursu Historycznego. Laureatami zostali nasi uczniowie.

"Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni Antykomunistycznego Podziemia" to motyw przewodni tegorocznego konkursu, który adresowany był do uczniów szkół z powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, pińczowskiego.

Projekt polegał na przygotowaniu prac na temat Żołnierzy Wyklętych. Ich przedmiotem mogła być postać wybranego żołnierza, dowódcy bądź oddziału. Mogła też dotyczyć akcji lub bitwy Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej. Konkurs miał na celu kształcenie postaw patriotycznych młodzieży oraz wzmocnienie więzi narodowych poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii Polski i Polaków. Jednocześnie miał na celu zainspirowanie i zachęcenie młodzieży do podjęcia samodzielnych studiów nad historią oraz sięgnięcie do źródeł historycznych, do ich badań i oceny.

Konkursowe prace można było wykonać w formie pisemnej, multimedialnej, oraz plastycznej. Spośród 160 prac jakie wpłynęły jury wyłoniło zwycięzców.

W kategorii praca pisemna, prezentacja multimedialna:

• I miejsce zajął Michał Łasak z klasy 2c,
  • II miejsce zajęła Dorota Wachowicz z klasy 1l.

W kategorii praca plastyczna:

• I miejsce zajęła Dominika Kordyś z klasy 2b,
  • wyróżnienie dla Roksany Grochowiny z klasy 1RH.

Cenne nagrody wręczyli prof. Jerzy Gapys z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, poseł Maria Zuba oraz główny organizator konkursu Adrian Szczerba.

W programie gali finałowej znalazł się także pokaz plenerowy "Uwolnić Zakładnika" przygotowany przez Grupę Małogoszcz. Z kolei Grupa Teatralna Pegaz z buskiego Samorządowego Gimnazjum zaprezentowała spektakl słowno muzyczny "Żołnierze Wyklęci".

• Maria Kot