"Ogary poszły w las..." – rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
01-09-2016

Szukajcie prawdy jasnego płomienia!

Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg…(…)

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,

Choć macie sami doskonalsze wznieść!

Fragment wiersza „Do młodych” Adama Asnyka był myślą przewodnią uroczystości rozpoczynającej rok szkolny 2016/2017 oraz upamiętniającej Polaków, walczących podczas II wojny światowej.

Wszystkich przybyłych serdecznie powitał, pan Władysław Równicki, dyrektor szkoły. Kilka ciepłych słów uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli też usłyszeć od pana Edmunda Kaczmarka, Starosty Jędrzejowskiego.

Przemawiający zwrócili szczególną uwagę na 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz na to, że jej dramat nie może być tylko doświadczeniem, podręcznikową przeszłością, ale przede wszystkim przestrogą dla przyszłych pokoleń. Pan Starosta, kierując swe słowa do zgromadzonych, podkreślił, jak ważna była, jest i zawsze będzie zgoda wśród Polaków i jedność narodu.

Historia II wojny światowej zapisana jest na kartach polskiej literatury... Nieliczne jej wycinki zaprezentowała młodzież, która przygotowała dzisiejszą uroczystość.

Recytacja w wykonaniu Julity Bani, Darii Kopeć i Aleksandry Kulasek przywołała zebranym między innymi „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte” K. I. Gałczyńskiego, fragmenty wiersza K. K. Baczyńskiego „Pokolenie II” oraz tekst A. Świrszczyńskiej „Strzelać w oczy człowieka”, utwory, które zwracają uwagę na fakt, że podczas wojny wielu bardzo młodych ludzi, z wrażliwych, pełnych miłości do drugiego człowieka, nadziei na cudowną przyszłość i wiary w możliwość realizacji swoich najśmielszych marzeń, nagle musiało zmienić się w wyzbytych uczuć, litości i sumienia żołnierzy, by skutecznie bronić Ojczyzny.

W odpowiedni nastrój wprowadziły wszystkich zgromadzonych piosenki patriotyczno-żołnierskie w wykonaniu Marty Fatygi i Agaty Szymańskiej, a także krótkie informacje historyczne prezentowane przez prowadzących, czyli Konrada Wołczyka i Kamila Poczętego.

Uczniowie „Konarskiego”, by uczcić pamięć poległych, tradycyjnie złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi.

Ostatnia część uroczystości była skierowana przede wszystkim do uczniów klas pierwszych oraz ich nowych wychowawców.

Pani wicedyrektor, Małgorzata Wojtasik, przywitała pierwszoklasistów i w kilku słowach zaprezentowała im szkołę, w której postanowili rozpocząć kolejny etap swojej edukacji. Dokonała również prezentacji nauczycieli, a szczególnie wychowawców klas pierwszych. Następnie pani wicedyrektor, Elżbieta Grad, przedstawiła skład każdej nowej klasy, powierzając uczniów ich wychowawcom, z którymi udali się do sal lekcyjnych.

A tak prezentują się pierwszoklasiści „Konarskiego”:

1a z wychowawczynią panią Anną Sioją.

1b z wychowawczynią panią Izabelą Fatygą-Lato.

1l z wychowawczynią panią Agnieszką Malec.

1le z wychowawczynią panią Eweliną Walczyńską.

1h z wychowawczynią panią Anną Białek-Wątor.

1i z wychowawcą panem Markiem Pułką.

• Karina Trzcina