Młodzież przeciwko radykalizmowi
14-10-2016

Grupa 13 uczniów z klas 2L, 2R i 2I w dniach od 6 do 14 października, brała udział w warsztatach antydyskryminacyjnych w ramach projektu „Młodzież przeciwko radykalizmowi”. Warsztaty były jednym z elementów projektu realizowanego przez Fundacje Kreatywnej Przestrzni i Rozwoju CampoSfera z Klimontowa oraz przez Foundation of Regional Initiatves z Ukrainy.

Uczniowie naszej szkoły wspólnie z młodzieżą z Ukrainy pracowali nad memami, giffami oraz innymi formami prezentacji graficznej promującymi wartości dialogu a mającemu na celu przeciwstawienie się radykalizacji młodzieży. Młodzi ludzie uczyli się krytycznego podejścia do informacji publikowanych w Internecie, prowadzenia akcji społecznych na portalach społecznościowych oraz projektowania zarysu aplikacji. Wszystkie zajęcia, spotkania integracyjne czy tematyczne odbywały się w języku angielskim.

Uczniowie oprócz zdobywania cennych umiejętności mieli dodatkowe atrakcje jak wycieczka do Krakowa na koncert jazzowy czy do Kielc do Parku Technologicznego. Wieczorami odbywały sie prezentacje kultury młodzieżowej z Ukrainy i z Polski, wspólne oglądanie filmów niezależnych, prezentacje pasji i zainteresowań oraz dyskoteka połączona z międzynarodowym karaoke.

Ostatecznym wynikiem tych zajęć było spotkanie ze społecznością lokalną i przedstawicielami mediów podczas którego uczestnicy zaprezentowali część działań projektowych promujących tolerancję i poszanowanie drugiego człowieka. Uczniowie pozytywnie ocenili jakość zajęć, stali się bardziej otwarci i komunikatywni w nawiązywaniu znajomości z kolegami z Ukrainy.

• Jolanta Tompolska, Małgorzata Wielińska