Niemieckie praktyki zawodowców z "Konarskiego"
01-10-2016

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Jędrzejowie w dniach 18.09.2016 – 01.10.2016r. przebywała na stażach i praktykach w Niemczech w ramach projektu ERASMUS, który jest finansowany z Unii Europejskiej.

Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do projektu uczęszczali na zajęcia przygotowawcze do wyjazdu do Niemiec. Były to lekcje kulturoznawcze, mające na celu lepsze poznanie kultury, geografii, historii i spraw życia codziennego kraju niemieckojęzycznego oraz językowe, które poszerzyły znajomość języka niemieckiego zapewniającą sprawną komunikację językową, a także przygotowujące uczniów do radzenia sobie w różnych sytuacjach stresowych. Po długich przygotowaniach młodzież wyjechała na dwutygodniowy pobyt do Drezna. Część z nich w ramach wyjazdu odbywała praktyki w swoich zawodach, a pozostała część - staże zawodowe. Przez dwa tygodnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w języku angielskim, przygotowujących do wykonywania pracy w swoich zawodach. Były to 4 piętnastoosobowe grupy (w różnych zawodach), gdzie każda miała zajęcia według swojego planu.

Ekonomiści i technicy organizacji reklamy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez panią Alena’e Valyalkina’e. W pierwszym tygodniu uczniowie zapoznali się ze znaczeniem oraz odpowiedzialnością działu reklamy i agencji reklamowej, poznali etykietę biznesową w różnych krajach i dowiedzieli się jak powinna wyglądać prawidłowa komunikacja biznesowa. Drugi tydzień był dla uczestników projektu wyzwaniem. Uczniowie pod przewodnictwem mentorki przygotowywali biznes plan dla agencji reklamowej, który przy prezentacji ukazywał umiejętności nabyte podczas projektu i wzbudzał dumę wśród opiekunów.

Hotelarze podczas swojego pobytu w Dreźnie odwiedzili wiele ciekawych miejsc związanych ze swoim zawodem. Właściciele trzygwiazdkowego hotelu Ibis i pięciogwiazdkowego hotelu Gewandhaus odkryli przed uczennicami tajniki działalności swojego biznesu. Dziewczęta miały szansę zapoznać się ze wszystkim „od kuchni”, mogły zadawać pytania i robić pamiątkowe zdjęcia. Wizyta w piekarni również dostarczyła uczestniczkom wielu informacji na temat wypieku chleba i słodkości. Nie zabrakło poczęstunku w postaci ciasta i kawy. Winnica „Wackerbarth” okazała się interesującym i posiadającym ciekawą historie miejscem. Uczestniczki projektu nauczyły się odpowiednio nakrywać do stołu, przyszedł również czas na przygotowanie prezentacji dotyczącej zebranych przez młodzież informacji podczas pobytu.

Uczniowie kierunku informatycznego brali udział w zajęciach prowadzonych przez pana Peter’a Haubold’a. Na początku ustalali wstępny projekt własnej strony internetowej oraz wykonywali ćwiczenia w zakresie podstawy stron HTML. W kolejnych dniach praktykanci wykorzystali zdobytą wcześniej wiedzę do rozbudowania pomysłu, następnie przystąpili do tworzenia i konfigurowania serwera sieciowego. Pod koniec praktyk nastąpiło testowe uruchomienie stron przez uczniów, optymalizacja kodu a także naprawa ewentualnych błędów. Po ostatecznych zmianach i aktualizacjach młodzież zaprezentowała przygotowane przez siebie strony opiekunom oraz koordynatorom projektu.

Podczas pobytu w Dreźnie nie zabrakło zwiedzania i zapoznania się z krótką historią miasta. W wolną sobotę opiekunowie zadbali o interesującą rozrywkę uczniów. Zwiedzanie Saksońskiej Szwajcarii przyniosło wiele miłych wspomnień, a piękne widoki i przepływ promem, na pewno nie zostaną zapomniane. Niedziela również zaowocowała w ciekawe wspomnienia. Wycieczka do Berlina pozwoliła uczestnikom zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak Brama Brandenburska, czy Pomnik Bloków Skalnych wzniesionych ku czci zamordowanych Żydów w Europie. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia siedziby parlamentu niemieckiego tzw. Reichstagu

Wyjazd do Niemiec przyniósł wiele korzyści. Uczniowie odbyli praktyki i staże zawodowe. Mieli możliwość zwiedzenia niemieckich zakładów pracy i poznania specyfiki pracy na różnych stanowiskach. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Uświadomili sobie również, jak ważna jest znajomość języka obcego.

• Jolanta Tompolska