Światowy Dzień HIV-AIDS
18-11-2016

Z okazji zbliżających się obchodów Świtowego Dnia HIV-AIDS, który przypada na 1 grudnia, w dniu 18 listopada w Jędrzejowskim Centrum Kultury odbył się koncert profilaktyczny, którego organizatorem był Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Jędrzejowie. Jak co roku, od kilku lat na to spotkanie z młodzieżą jędrzejowskich szkół przyjeżdża krajowy konsultant z zakresu HIV/AIDS pan Roman Latoszyński, który jest nosicielem wirusa. Na co dzień terapeuta i edukator Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej „RES HUMANAE” w Warszawie.

W swojej prelekcji pan Latoszyński podkreślał, że najlepiej jest przekazywać młodzieży zagadnienia z tej trudnej tematyki, w ciekawy trochę happeningowy sposób, podpierając się własnym przykładem jako najgorszym błędem, który popełnił w swoim życiu. Podczas wykładu, przy wykorzystaniu mini konkursów i burzy mózgów, doskonale udało się przekazać uczniom dużo informacji z tego obszaru. Młodzi ludzie dowiedzieli się wiele z zakresu inicjacji seksualnej, wychowania do wartości rodzinnych, odpowiedzialności, miłości i wierności małżeńskiej. Poruszony był temat środków narkotycznych, które są także elementem lub drogą do zakażenia wirusem HIV.

Pan Latoszyński dużo uwagi poświecił zagadnieniu leczenia tej drogiej, trudnej i długotrwałej choroby, jak również na temu, iż mimo tak wielkiego postępu medycyny nie udało się wynaleźć leku na tę śmiertelną chorobę. Wystąpienie zakończył tradycyjnie słowami: „Bardzo Was proszę nie róbcie tego, nie Jestem dobrym przykładam”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy1a.

W drugie części koncertu uświetnionego muzyką nastąpiło rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. „Razem przeciwko HIV”.

I miejsce w konkursie powiatowym zdobyła uczennica klasy 1a Angelika Kałka a II miejsce Sylwia Świtalska też z klasy 1a. Gratulujemy!

Zdjęcia - Bartek Jankowski 1a.

• Małgorzata Wielińska