Pasjonaci IT
12-12-2016

W dniu 12 grudnia 2016 r. w ramach trzeciej edycji Pasjonatów odbyły się zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, poświęcone tematyce programowania. Miejscem spotkania było Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu k. Chęcin. W zajęciach uczestniczyło czterech uczniów klasy 4 technikum informatycznego naszej szkoły, którzy zostali wybrani spośród wielu zainteresowanych. Są to uczniowie dla których programowanie to pasja i pomysł na przyszłość.

Celem spotkania było przede wszystkim zainspirowanie młodych ludzi do rozwijania i pielęgnowania własnych pasji, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz umożliwienie kontaktu z osobami, które osiągnęły w życiu sukces zawodowy.

Wydarzenie rozpoczęło się od autoprezentacji zaproszonych gości, którzy przedstawili młodzieży własną ścieżkę do sukcesu. Mówcy opowiedzieli o tym, jak zostać programistą, oraz jak założyć firmę zajmującą się tworzeniem gier, serwisów internetowych, jak „przebić się” przez prężnie rozwijająca się branżę IT.

Katarzyna Pura – tabletowo.pl

Wojciech Wąsik – Transition Technologies

Jakub Juszyński – Fajne Studio Kreatywne

Marcin Winiarski – Robotechnic.pl

Albert Ksel - Axel Media

Kolejnym punktem wydarzenia były warsztaty tematyczne, o tym jak rozpocząć swoją obecność w sieci, a przy tym zarobić. Grupy młodzieży udały się na zajęcia, a opiekunowie zaproszeni zostali na zwiedzanie wystawy „Człowiek - niezwykła maszyna”.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli również w wykładzie Pana Wojciecha Wąsika, zatytułowanym "Gdzie Java nie może, tam Groovy'ego pośle", na którym poznali podstawowe różnice pomiędzy dwoma tytułowymi językami programowania.

„Podczas zajęć mieliśmy możliwość porównania składni Javy i Groovy'iego. Naszym zadaniem było napisanie dwóch programów. Pierwszego "Hello World" mającego na celu ośmielić nas do pracy, oraz drugiego wymagającego odczytania podanego pliku tekstowego, wyselekcjonowanie z niego określonych danych oraz wypisanie w formie raportu.” - mówi Jakub, uczestnik warsztatów.

W czasie przerwy uczniowie mieli możliwość zwiedzania wystawy udostępnionej w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu.

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów i zainspirowała do twórczego myślenia.

Na zakończenie wykład plenarny pt. „Kod przedsiębiorczości, czyli czy jesteście...?”, poprowadził Maciej Barański.

• Marek Pułka