Debata "Aktywność na plus”
24-11-2016

24 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie odbyła się debata młodzieży w ramach projektu „Aktywność na plus” finansowanego z programu Erasmus +. Tematyka spotkania dotyczyła polityki wśród młodzieży. Organizatorem dyskusji byli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego przy ZSP nr 1 w Jędrzejowie, którzy uczestniczą ww projekcie. W debacie oprócz uczniów szkoły wzięli udział zaproszeni goście, tj.: Pan Jakub Kubiec wraz z dwoma wolontariuszami - Fundacja Camposfera, Pan Maciej Ziernik – Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Kielcach, Pani Barbara Terczyńska (nauczycielka Wiedzy o społeczeństwie), Pani Paulina Haja (nauczycielka Podstaw przedsiębiorczości), Pani Małgorzata Wielińska – pedagog szkolny oraz Pani Karina Trzcina (nauczycielka Języka polskiego).

Pan Jakub Kubiec zapoznał bliżej uczestników spotkania z działalnością Camposfery, natomiast wolontariusze pochodzących z krajów europejskich opowiedzieli jak polityka młodzieżowa funkcjonuje w innych państwach oraz dlaczego warto udzielać się publicznie i brać udział w projektach.

Na pytanie, jakie korzyści uczniowie organizujący spotkanie wynieśli z debaty, Anna Chodakowska (uczennica II LO) odpowiedziała: „Teraz wiem co kryje się pod pojęciem polityki młodzieżowej. Zapewnia ona nam szanse samorealizacji w codziennym życiu. Stwarza możliwość rozwoju aktywności młodego pokolenia i zapobiega jego marginalizacji. Rozwija także międzynarodową współpracę młodych ludzi, buduje system informacji młodzieży oraz kształci dorosłych pracujących z nimi” .

Bardzo dziękujemy Gościom za miłe i pouczające spotkanie! I zapraszamy młodzież na kolejną debatę, która odbędzie się w grudniu tego roku w naszej szkole.

• Magdalena Prusicka