Czytelnictwo w "Konarskim"
26-01-2017

Czytelnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie w I semestrze roku szkolnego 2016/2017 przeczytali 893 książki. Najczęściej nasza młodzież czyta lektury szkolne. Duży procent wypożyczeń stanowią także opracowania przygotowujące do matury, repetytoria. Notowania czytelnictwa wzrastają w klasach programowo najwyższych. Najliczniejszą grupę czytelników stanowią maturzyści. Najwięcej czytają uczniowie klas liceum, rozumieją potrzebę korzystania z wydawnictw naukowych, pragną jak najlepiej przygotować się do egzaminu. W rankingu czytelniczym I miejsce zajmuje klasa 3b (95wypożyczeń), II miejsce klasa 3a (77 wypożyczeń) i III miejsce klasa 3c (66 wypożyczeń). Najlepszym czytelnikiem w szkole jest Wiktoria Młyńczak z klasy 3b.

Średnia wypożyczeń w I okresie roku szkolnego 2016/2017

W ramach własnych zainteresowań wybory czytelnicze są zróżnicowane. Młody czytelnik poszukuje w książkach emocji, strachu, czy też wzruszenia. Dziewczęta sięgają równie często za literaturę obyczajową i romansową jak za powieści sensacyjne i kryminały. Wspólną cechą zainteresowań czytelniczych jest sięganie do literatury gwarantującej otrzymanie dużej dawki silnych emocji, horrory, kryminały oraz powieści sensacyjne. Dużym powodzeniem cieszą się książki oparte na faktach. Młodzież również sięga po „książki do przemyślenia”, przykładem takiej literatury może być zainteresowanie twórczością Paulo Coelho.

• Monika Kowalska