Noc Biologów
13-01-2017

13 stycznia w piątek na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się kolejna edycja NOCY BIOLOGÓW w której już po raz drugi wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas 1b, 2b, 1L, 1LE i 1H.

W imprezie uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty, marszałek Adam Jarubas, przedstawiciele policji a przede wszystkim uczniowie szkół.

W tę jedną noc każdy mógł się stać naukowcem, przyrodnikiem a nawet detektywem. Program otwartych wykładów pozwalał poznać szereg zagadnień i znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania: Szczepić czy nie szczepić? Cholesterol – przyjaciel czy wróg człowieka?

W ramach warsztatów uczniowie poznawali życie w probówce, obserwowali służbę muszki owocowej w genetyce czy technikę wiązania węzłów chirurgicznych. Najciekawsza okazała się sekcja serca ssaka – Otwieramy serce przed tobą, gdzie uczniowie mieli okazję samodzielnie wypreparować zastawkę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się żywe okazy zwierząt – owieczki, oswojona sowa, nietoperze niestety nie dotarły.

Impreza dostarczyła mnóstwo atrakcji, może po takiej „Nocy” uczniowie jeszcze bardziej zainteresują się biologią?

• Bożena Smorąg