Dietetyk u maturzystów
03-03-2017

Dnia 03.03.2017r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dietetyka NATUR HOUSE, pani Anity Smorędy z maturzystami.

Liczba diet, jakie pojawiają się każdego roku staje się przytłaczająca. Jedz to, nie jedz tego - krzyczą do nas reklamujący swoje usługi dietetycy. Eliminuj albo łącz - radzą inni. Trudno się w tym wszystkim połapać. Dlatego tak ważna jest edukacja żywieniowa, która powinna towarzyszyć każdemu już od dziecka. Lata szkolne to okres wzrostu, jak również wzmożonej aktywności ruchowej i umysłowej, dlatego ważne jest dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników, tj: białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów, by cały organizm mógł prawidłowo się rozwijać.

Spotkanie zostało zorganizowane właśnie w odpowiedzi na potrzebę rozszerzenia informacji na temat zdrowego odżywiania.

Za słowami pani dietetyk można przytoczyć stwierdzenie, że we wszystkim należy zachować zdrowy umiar. Dla ułatwienia więc należy posiłkować się kilkoma radami, które pojawiają się praktycznie w każdej zdrowej diecie, a są to między innymi:

1. Należy pić dużo wody mineralnej, ok. 1,5 litra dziennie (często mylone jest pragnienie z głodem).
  2. Zjadać 5 mniejszych posiłków dziennie z przerwami ok. 3 godzinnymi.
  3. Zjadać więcej warzyw i owoców, z przewagą warzyw.
  4. Zawsze jeść śniadanie - rezygnując z tego posiłku, mamy uczucie głodu w ciągu dnia, który właśnie łagodzimy przekąskami.
  5. Włączyć do diety błonnik.
  6. Wysypiać się. Odpowiednia ilość snu pomaga zachować dobre samopoczucie i zmniejsza chęć podjadania.
  7. Uprawiać dowolny sport.
  8. Unikać jedzenia śmieciowego.
  9. Jeśli jest taka potrzeba to warto skorzystać z porad specjalisty. Wszystkie rady należy dobierać indywidualnie, gdyż każdy organizm ma inne potrzeby.

Edukacja żywieniowa w naszych czasach jest bardzo ważna, dlatego też wizyty dietetyka w naszej szkole będą już normą. Dziękujemy pani Anicie Smorędzie za czas i wiedzę którą przekazała uczniom naszej szkoły.

• Marzena Magiera-Albin