"Aktywność obywatelska"
28-02-2017

28 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie odbyła się trzecia i ostatnia debata młodzieży w ramach projektu „Aktywność na plus” finansowanego z programu Erasmus +. Tematyka spotkania dotyczyła aktywności młodych obywateli. Organizatorem dyskusji byli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego przy ZSP nr 1 w Jędrzejowie, którzy uczestniczą ww projekcie, a byli to: Bania Julita, Jagoda Dominik, Krawczyk Szymon, Kasza Piotr oraz Kot Kordian . W debacie oprócz uczniów szkoły wzięli udział zaproszeni goście, tj.: Pani Barbara Terczyńska, Pani Agnieszka Tercz oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego ZSP nr 1 w Jędrzejowie.

Dyskusję rozpoczęły wypowiedzi ekspertów, na temat ich pracy zawodowej i doświadczeń z aktywnością obywatelską młodzieży. Obecni uczniowie mogli i zadawali mnóstwo pytań zaproszonym gościom odnośnie kształtowania postaw obywatelskich wśród młodzieży.

W dalszej części spotkania wykorzystano metody aktywizujące. Cała zgromadzona publiczność podzielona została na mniejsze grupy, a ich zadaniem było wypisanie, a następnie omówienie skojarzeń związanych z aktywnością obywatelską i jej przykładów. To wywołało burzliwą dyskusję na temat: słabego zaangażowania młodych ludzi w życie państwa oraz ich przynależności narodowej.

Bardzo dziękujemy Gościom za miłe i pouczające spotkanie!

• Magdalena Prusicka