Muzeum Śląskie i wystawa Body Worlds Vital w Katowicach
23-03-2017

23 marca 2017r w czwartek odbyła się wycieczka do Katowic z udziałem uczniów klas biologiczno-medycznych: 1b, 2b oraz 3b. 55-osobowa grupa uczniów najpierw zwiedzała Muzeum Śląskie. Wraz z innymi instytucjami stanowi ono Strefę Kultury, a więc nowe centrum życia kulturalnego miasta. Znajduje się na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. Większość ekspozycji znajduje się w podziemnych salach. Jest to Galeria Sztuki Polskiej, Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Wiele emocji dostarczyła sala lustrzana.

Następnie udaliśmy się na znaną na całym świecie i najliczniej odwiedzaną wystawę BODY WORLDS dotyczącą anatomii człowieka. Pozwala ona poznać wnętrze ludzkiego ciała z wszelkimi szczegółami budowy dzięki innowacyjnej metodzie PLASTYNACJI – plastynaty wiernie odzwierciedlają budowę każdego elementu ciała ludzkiego.

Twórca metody – dr Gunther von Hagens używa wyłącznie ciał dobrowolnie przekazanych przez dawcę – tworzą one niesamowite anatomiczne modele organizmu ludzkiego w zdrowiu i chorobie. Zwiedzaniu towarzyszyły bardzo ciekawe i wyczerpujące wykłady studentek medycyny i farmacji. Instalacje multimedialne prezentowały między innymi rozwój miażdżycy, obiegi krwi – pojedyncza krwinka przepływa przez organizm w ciągu 20 sekund. Nie zabrakło informacji o zdrowym stylu życia – 0,5l coca-coli zawiera 21 łyżeczek cukru!!! Udział w wystawie był powtórką do matury z biologii (wiedzą zabłysnęły uczennice klasy 3b), a także refleksją nad wewnętrznym pięknem naszego ciała.

• Bożena Smorąg