Nauka, zabawa, odpoczynek – wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki
21-03-2017

21 marca 2017 r. uczniowie klasy 1i oraz 1a wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki w Kieleckim Parku Technologicznym zorganizowanej z okazji obchodów Wiosny Zawodowców w Konarskim. Młodzież brała udział w warsztatach popularnonaukowych organizowanych w laboratorium “Generator mocy”, połączonych ze zwiedzaniem wystawy „Energia”.

Tematem zajęć przygotowanych dla młodzieży była “Fala, czyli zaburzenia rozprzestrzeniające się w ośrodku lub przestrzeni”. Temat brzmi skomplikowanie, ale przy pomocy doświadczeń w prosty sposób mogliśmy dowiedzieć się oraz utrwalić sobie zjawisko fali i poznać jej właściwości. Na własne oczy zobaczyliśmy co to jest interferencja czy dudnienie.

Wreszcie nadszedł czas na zwiedzanie wystawy. Tutaj chyba każdy znalazł coś co go zainteresowało. Wystawa składa się z ponad 20 interaktywnych stanowisk przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Całość podzielona jest na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” . Każdy z uczniów mógł tutaj wykorzystać swój potencjał, oraz uzyskać odpowiedz na wiele nurtujących go pytać jak np. skąd bierze się ropa naftowa, jak powstaje paliwo, gdzie budować elektrownie.

Elementem zwiedzania Energetycznego Centrum Nauki był krótki film w technologii 3D dotyczący energii w przyrodzie

Korzystając z pięknej pogody jaką przyniósł nam pierwszy dzień wiosny odwiedziliśmy także Energetyczny Ogród.

• Marek Pułka