Konkursy i Olimpiady

Razem przeciwko AIDS!
20-11-2013

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS w dniu 20 listopada w Jędrzejowskim Centrum Kultury uczniowie klasy 3H i 4H uczestniczyli w koncercie „Razem przeciwko AIDS”. Na program koncertu składało się spotkanie z konsultantem z zakresu HIV/AIDSRomanem Latoszyńskim, program artystyczny oraz rozdanie nagród w konkursie plastycznym. Pan Roman Latoszyński, który pracuje w Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej "RES HUMANAE", podczas prelekcji opowiadał o problemach związanych z chorobą AIDS, która dotknęła go osobiście. Bardzo często podczas swojej wypowiedzi jak mantrę wypowiadał słowa "Bardzo Was proszę nie róbcie tego, nie jestem dobrym przykładam". A prosił prawie 350 osobową widownię aby swoje zdrowie traktowali jak najcenniejszy skarb i zdawali sobie sprawę, że jeśli w życiu popełnią błąd, nie będą mieć szansy by go naprawić.

Życie z HIV jest problemem złożonym, nie tylko zdrowotnym, a w takiej rzeczywistości nie każdy potrafi się odnaleźć, przemawiał pan Latoszyński. Następnie mówił, że wirus HIV zbiera ciągle obfite żniwo nowych zakażeń i kolejnych zgonów. Okazuje się, że mimo wspaniałych osiągnięć medycyny, ludzkość jest bezradna wobec śmiercionośnego wirusa. W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się także w naszym kraju przypadki zakażeń wśród nastolatków pochodzących z tzw. normalnych rodzin. Okazuje się, że 15 lub 16 letnia córka lub syn zakazili się wirusem HIV "przypadkowo" – podczas przygodnego kontaktu seksualnego (np. w czasie wakacji) lub próbując pierwszy raz w życiu narkotyków (np. na imprezie z okazji ukończenia szkoły). Nadużywanie alkoholu przez młodych ludzi, jak również innych substancji, tzw. dopalaczy może przyczynić się swobodniejszego angażowania w kontakty seksualne, a nierozsądny wybór partnera zwiększa ryzyko HIV. Śmiało można powiedzieć, że Pan Latoszyński w formie show profilaktycznego, młodzieżowym slangiem odpowiedział na zadawane przez siebie pytania: co to jest HIV/AIDS?, kto może się zakazić HIV?, Jak zapobiegać i zmniejszać ryzyko zakażenia oraz jak wygląda terapia osoby chorej. Pokazał jakie i ile leków musi przyjmować codziennie oraz opowiedział, że już trzy razy był „po tamtej stronie”, ale misja której się podjął przywraca Go do żywych.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele organizatora, Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Jędrzejowie wręczyli nagrody uczniom biorącym udział w konkursie plastycznym.

Z naszej szkoły uczennice Koła PCK, pod opieką pani Elżbiety Cichoń, otrzymały dyplom i nagrody książkowe za I miejsce –Anna Barańska z kl.3H i II miejsce –Sandra Maciantowicz z kl. 3Lh. Gratulujemy!

• Małgorzata Wielińska