Spotkanie uczniów klas hotelarskich z przedstawicielami KPP
27-03-2017

W dniu 27 marca uczniowie klas drugich i trzecich Technikum Hotelarskiego zostali przeszkoleni przez funkcjonariuszy KPP w Jędrzejowie na temat zasad bezpieczeństwa przed wyjazdem na praktyki oraz do pracy wakacyjnej. Praktyka zawodowa czy praca wakacyjna to przede wszystkim zdobywanie wiedzy praktycznej, rozwijanie własnych umiejętności i kompetencji ale także czas poznawania nowych przyjaciół, dobrej zabawy, w międzyczasie odpoczynku na pięknych plażach, przeżycia niezwykłej przygody.

Funkcjonariusze KPP w Jędrzejowie, Michał Kowalczyk i Katarzyna Pierzchała, przestrzegali uczniów przed przypadkowo poznanymi osobami, które mogą stać się zbyt nachalne w „załatwianiu” dodatkowej pracy albo nagle po jednym dniu być szaleńczo zakochanym. To dość popularna metoda werbowania ofiar do różnych celów. Piękna przygoda może zmienić się w koszmar. Jednym z najbardziej dochodowych przestępstw na świecie jest handel ludźmi, który zgodnie z polskim prawem jest zbrodnią polegającą na wykorzystywaniu drugiego człowieka do min. przymusowej pracy, prostytucji, pobierania narządów i tkanek, do żebractwa itp.

Pracownicy KPP podawali przykłady kobiet a także mężczyzn z całego kraju, którzy doświadczyli takich przykrych sytuacji. Sprawcy werbują, transportują, przekazują i przetrzymują ofiary, stosując wobec nich przemoc i groźby, nadużywając stosunku zależności, wykorzystują ich krytyczne położenie. Jest to przestępstwo, nawet jeżeli ofiara wyrazi zgodę na warunki, jakie oferują jej sprawcy.

Dlatego należy uważać na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji, ani znajomości języka, należy sprawdzić pośrednika czy agencję zatrudnienia, czy działa legalnie i posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Kolejnym zabezpieczeniem jest ustalenia hasła z rodziną, które jest sygnałem o niebezpieczeństwie oraz dodatkowy telefon z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, żeby włożyć kartę SIM kraju w którym się przebywa, następnie adres i telefon najbliższego konsulatu a także pieniądze, ewentualnie na powrotną podróż. Podejmując pracę należy domagać się umowy najlepiej po polsku, nie można podpisywać dokumentów, których się nie rozumie oraz nie należy dawać dowodu tożsamości pracodawcy na dłużej, tylko do spisania danych we własnej obecności.

Funkcjonariusze KPP życzyli uczniom bezpiecznego odbywania praktyk zawodowych i pracy wakacyjnej!

• Małgorzata Wielińska