Otwarta firma – Projekt dla szkół – Projekt dla firm
24-11-2013

W dniach 18-24 listopada 2013 roku po raz szósty został w Polsce zorganizowanyŚwiatowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w ponad 120 krajach. Celem ŚTP jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi. W ramach ŚTP Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w projekcie„Otwarta firma”. Dla przedsiębiorstwa to okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. W naszej szkole projekt w obszarze tematycznym „Biznes przy tablicy” realizowały Paulina Haja, Jolanta Tompolska, Anna Białek-Wątor przy współpracy przedstawicieli wielu instytucji i firm powiatu jędrzejowskiego.

Dnia 18 listopada na lekcjach omawiano zagadnienia związane z tematem „Finanse przedsiębiorstw”. Fachowych porad i informacji dotyczących form opodatkowania obowiązujących firmę udzielali przedstawiciele Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie pani Ewa Starnawska i pan Andrzej Rybiński.

Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie pan Michał Kowalczyk, pan Piotr Piątek i pan Rafał Wojtanowski w dniu 19 listopada zapoznawali młodzież z tematyką „Etycznego biznesu”. W tym obszarze poruszyli min. zagadnienia związane z konsekwencjami nieetycznego postępowania w biznesie. Młodzież wykazywała bardzo duże zainteresowanie tematyką spotkania.

Powiatowy Rzecznik Konsumentów pan Grzegorz Kazimierski zapoznał młodzież z prawami konsumentów, rozstrzyganiem sporów i wpływem reklamy na decyzje konsumenckie w ramach obszaru „Konsument”. Spotkanie odbyło się 20 listopada 2013 r.

Dnia 21 listopada odbyło się spotkanie młodzieży z panią Agnieszką Bełdowską, która prowadzi Szkołę Językową „Agnes”. Jej firma uczy języków obcych „uczniów” w różnym przedziale wiekowym. Wieloletni pobyt w Wielkiej Brytanii oraz odpowiednie jej wykształcenie pozwoliły na to, że firma rozwija się bardzo szybko. Uczniowie mieli możliwość przekonania się o zdolnościach językowych pani Agnieszki, uczestnicząc w krótkiej lekcji prowadzonej w języku angielskim. Pani mówiła min. na temat „Własnej firmy”, jak zrodził się pomysł na biznes i jak pozyskiwać środki unijne na rozwój działalności.

Przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy pan Jan Stępień zapoznał uczniów z tematyką w obszarze „Pracownik i pracodawca”. Omawiano zagadnienia związane min. z przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych, rozmową kwalifikacyjną, prawami i obowiązkami pracodawcy/pracownika i etykietą w miejscu pracy. Spotkanie odbyło się 21 listopada 2013 roku.

Dnia 22 listopada z młodzieżą spotkała się pani Joanna Sękul, która reprezentowała firmę Pośrednictwo Finansowe. Podczas spotkania omówiła zagadnienia związane z obszarem tematycznym „ Marketing firmy”, w którym uwzględniła badania rynku, narzędzia marketingu w praktyce, reklamę w firmie, PR, czyli jak dbać o dobry wizerunek firmy.

Młodzież chętnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych z udziałem przedstawicieli różnych firm i instytucji. Zainteresowanie tematyką projektu było bardzo duże. Uczniowie podczas spotkań zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.