Konkursy i Olimpiady

Warsztaty Gumtree ”Start do kariery”
22-05-2017

Jak będzie wyglądać rynek pracy przyszłości? Na jakie zmiany powinniśmy być gotowi już w ciągu najbliższych 10 lat? Jakie kompetencje i umiejętności warto rozwijać, aby mieć zapewnioną pracę? Które zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją i mogą zniknąć z rynku pracy w nadchodzących dziesięcioleciach? Na te wszystkie pytania uczniowie naszej szkoły znaleźli odpowiedź, uczestnicząc w 4 edycji programu Gumtree ”Start do kariery”.

Realizowana od 2014 roku kampania społeczna ma przede wszystkim pomagać młodym osobom, które dopiero będą zdobywać doświadczenie zawodowe, we wchodzeniu na rynek pracy. W poprzednich latach kierowana była głównie do uczniów techników i szkół zawodowych – to ich dotyczyły przeprowadzone w latach 2015 i 2016 badania, które stanowiły podstawę do corocznych raportów. W tym roku rozszerzyliśmy grupę, do której kierujemy Start do kariery – oprócz wspomnianych wcześniej uczniów, chcemy pomóc również osobom, które już funkcjonują na rynku pracy, ale myślą o przekwalifikowaniu się, obawiają się o swoją przyszłość zawodową, lub wracają do pracy np. po urlopie macierzyńskim. Tegoroczny raport „Aktywni + Przyszłość rynku pracy” mówi przede wszystkim o tym, jak może się zmienić sposób pracy w nadchodzących dziesięcioleciach, jakie zawody są najbardziej zagrożone automatyzacją, przedstawiciele których zawodów mogą z kolei być spokojni o swoją przyszłość.

W ramach programu, jak w poprzednich latach, zorganizowano warsztaty kariery, podczas których uczniowie klasy 1h, 2hr i 3er, dowiedzieli się, od czego zacząć, jeśli planują założyć własną firmę, jak zaprezentować się w CV i na rozmowie kwalifikacyjnej, jeśli nie mają jeszcze doświadczenia, oraz jak planować swoją ścieżkę kariery i jakie umiejętności warto rozwijać. Spotkanie prowadziła Agnieszka Szefer, rekruter współpracujący z serwisem Gumtree na zaproszenie Anny Krempińskiej.

• Anna Krempińska