Święto Konstytucji 3-Maja
27-04-2017

„Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe.
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe!
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!”

/Ignacy Krasicki – „Hymn do miłości ojczyzny”/

3 maja 1791 r. przyjęto konstytucję, czyli Ustawę rządową. Na podstawie jej mocy wprowadzono w Rzeczypospolitej dziedziczność tronu i wyznaczono na następcę obecnego króla – Stanisława Augusta Poniatowskiego – przedstawiciela dynastii saskiej. Zniesiono liberum veto oraz poddaństwo chłopów, ograniczono samowolę magnatów, nadano mieszczaństwu prawa do nabywania ziemi i sprawowania urzędów w państwie, wprowadzono opodatkowanie szlachty i duchowieństwa, sejm i senat przejął władzę ustawodawczą, natomiast rząd zwany „Strażą Praw” na czele, którego stał król przejął władzę wykonawczą. Uchwalenie konstytucji wzbudziło nadzieje ogółu Polaków na uzdrowienie podupadającego państwa i wyzwoliło niebywały entuzjazm.

Konstytucja 3 Maja była drugą po amerykańskiej najnowocześniejszą ustawą zasadniczą na świecie. Stawiała Polskę na czele najbardziej postępowych krajów świata. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku dzień 3 maja stał się polskim świętem państwowym. W latach 1939-1989 jego obchody były zakazane. Dziś znów świętujemy to radosne, polskie majowe święto.

Akademię, w której udział wzięła młodzież szkolna wraz z nauczycielami, podkreślającą to doniosłe w historii Polski i Europy wydarzenie, przygotowali uczniowie klasy 1a, 1b oraz 2a wraz z nauczycielką historii i opiekunem szkolnego koła muzycznego panią Anną Ulatowską.

• Anna Ulatowska