Czytelnictwo w „Konarskim”
18-06-2017

Czytelnicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie w roku szkolnym 2016/2017 przeczytali 1408 książek. Systematyczne czytelnictwo uczniów ogranicza się do książek tzw. "klasyczno-lekturowych", a więc objętych szkolnym programem nauczania języka polskiego, analizowanych w szkole lub pośrednio przez nią popularyzowanych.

W obrazie czytelnictwa mieści się również zainteresowanie, dla literatury popularnonaukowej. Uczniowie traktują tę literaturę przede wszystkim użytkowo, jako pomoc w nauce, a jej wybór narzucają wymagania matury. Niemniej jednak odnotować można również tzw. czytelnictwo spontaniczne, pozaszkolne. W wyborach czytelniczych dostrzec tu można mozaikę gustów i upodobań. Czyta się to, co jest aktualnie modne, co czytają inni, co należy przeczytać. Dziewczęta czytają przeważnie powieści obyczajowe, przygodowe i psychologiczne, a chłopcy powieści fantastyczne i kryminały.

Notowania czytelnictwa wzrastają w klasach programowo najwyższych. Najliczniejszą grupę czytelników stanowią maturzyści. Najwięcej czytają uczniowie klas liceum, rozumieją potrzebę korzystania z wydawnictw naukowych, pragną jak najlepiej przygotować się do egzaminu.

W rankingu czytelniczym I miejsce zajmuje Wiktoria Młyńczak klasa 3b, II miejsce Katarzyna Więcek klasa 2a.

• Monika Kowalska