Nasza Mała Ojczyzna – czyli lekcje wiedzy o kulturze w praktyce
24-05-2017

W maju uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w dwóch wycieczkach przedmiotowych, zwiedzili ciekawe miejsca w naszej miejscowości.

23 maja klasa 1i udała się wraz z opiekunami do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Uczniowie zwiedzili dom rodziny Przypkowskich, część muzealną z zegarami słonecznymi oraz ogród.

Pani przewodnik zapoznała wszystkich także z kulturalną ofertą i działalnością tej instytucji, na zakończenie zwiedzania wyrecytowała fragment wiersza Wł. Broniewskiego”Biją słoneczne godziny w Jędrzejowie i mnie, i tobie, i innym biją zegarowi...”. Zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę wróciliśmy do szkoły.

24 maja klasa 1le zwiedziła Klasztor Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Ojciec Jerzy, który był naszym przewodnikiem przywitał wszystkich i opowiedział nam o jego historii. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie klasztoru.

Szczególną uwagę zwróciliśmy na zabytkowy ołtarz, organy i kaplicę Bł. Wincentego Kadłubka. W dalszej części udaliśmy się do klasztornych piwnic, które również są udostępnione dla zwiedzających i służą także do organizowania w nich różnych spotkań, wykładów. Na koniec udaliśmy się pod ołtarz polowy aby z zewnątrz podziwiać potęgę tej architektury, następnie pod Dąb Jana Pawła II i przechadzając się alejami klasztornymi zakończyliśmy wycieczkę.

• Ewa Staniak-Kurkowska