Spotkanie wprowadzające w świat "szybkiego czytania"
06-06-2017

Kolejnym gościem, który odwiedził naszą szkolną bibliotekę była p. Aleksandra Gołąb. W spotkaniu uczestniczyła klasa 1a.

Pani Aleksandra Gołąb od dziecka związana jest z Jędrzejowem, tu się urodziła, mieszka i pracuje jako nauczycielka języka polskiego w jednej ze szkół średnich.

Nasz gość ma wiele zainteresowań i upodobań chociaż praca z młodzieżą jest najbliższa jej sercu. Praca z młodymi ludźmi jest bardzo interesująca, lecz wymaga od p. Aleksandry ciągłego doskonalenia się, zdobywania coraz to "większych pokładów wiedzy". Otaczający nas świat wymaga od nas wszystkich ciągłego rozwoju. Aby sprostać stojącymi przed nami oczekiwaniami i zadaniami musimy nieustannie zdobywać nowe doświadczenia i poszerzać wiedzę. I do tej ciągłej nauki i zdobywania niezgłębionych pokładów wiedzy zachęcała naszych uczniów p. Aleksandra Gołąb.

Jak to robić? Przede wszystkim należy ćwiczyć umysł. Dzięki dobrze dobranym ćwiczenia nasz umysł będzie się rozwijać, co w konsekwencji spowoduje, że będzie mógł przyjąć większą ilość informacji. Wszyscy chcielibyśmy, aby bez większego trudu móc zapamiętać bardzo dużą ilość informacji. Aby to osiągnąć należy pracować nad rozwojem naszej pamięci. Prostym sposobem, który temu posłuży jest nauka wierszy. P. Aleksandra polecała naszym uczniom, aby codziennie uczyli się na pamięć po jednej zwrotce jakiegoś wiersza, dodawali je do siebie, powtarzali, aż do momentu nauczenia się na pamięć całości.

Nasz gość zachęcał młodych ludzi do czytania, ponieważ najszybszą drogą do zdobycia jak największej ilości wiedzy jest właśnie czytanie. 85% swojej wiedzy zdobywamy czytając, a ludzie inteligentni mają psychiczną potrzebę czytania.

Pani Aleksandra zachęcała uczniów klasy 1a do czytania techniką tzw. "szybkiego czytania". Dlaczego warto czytać posługując się tą techniką:

• oszczędzamy czas,
  • mamy większą koncentracji,
  • podczas czytania,
  • czerpiemy większą przyjemność z czytania,
  • zdobywamy umiejętność szybkiego przyswajania informacji ze słowa pisanego,
  • możemy przeczytać dużą ilość książek.

Podczas spotkania młodzież została wprowadzona w tajniki szybkiego czytania. Młodzież ćwiczyła m.in. ruch gałek ocznych koncentrując wzrok na wyznaczonym punkcie (należało patrzeć w ten punkt jak najdłużej, bez mrugania i poruszania się), ćwiczyła zapamiętywanie podanych w tekście informacji, sprawdzała również swoje indywidualne tempo czytania. Uczniom podobała się praca przy śledzeniu czytanego tekstu za pomocą wskaźnika (ołówkiem), praca z nim przyspiesza tempo i polepsza koncentrację. Młodzież ćwiczyła także cofanie wzroku w czasie czytania, tworzyła mapy myśli i wykonywała szereg innych ćwiczeń.

Wprowadzenie w technikę szybkiego czytania wzbudziło zainteresowanie uczniów klasy 1a oraz zachęciło ich do podjęcia w przyszłości ćwiczeń nad tempem swojego czytania.

• Aldona Nawrot