Dualny system kształcenia zawodowego w Szwajcarii
07-09-2017

Przybliżenie założeń dualnego systemu kształcenia zawodowego na poziomie szkoły średniej II stopnia, jego wpływu na gospodarkę oraz rynek pracy, zwiedzanie placówek kształcenia zawodowego, spotkania w instytucjach nadzoru, instytucjach mających wpływ na rozwój szkolnictwa zawodowego czy zwiedzanie starego miasta Zurych i Berno - to tylko niektóre punkty wyjazdu studyjnego pt. „Dualny system kształcenia zawodowego na przykładzie Szwajcarii”, w którym uczestniczyli nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjlanych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie wraz z innymi nauczycielami województwa świętokrzyskiego.

Wyjazd studyjny odbył się w ramach projektu „Nowoczesna Szkoła Zawodowa - Nowoczesny Region” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Zorganizowany został przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas wyjazdu uczestnicy wzięli udział w spotkaniach w instytucji nadzoru szkolnictwa oraz instytucji zajmującej się rozwojem szkolnictwa zawodowego w Szwajcarii.

• Spotkanie z przedstawicielem Swiss State Secretariat for Education, Research and Innovation (SERI), podczas którego zostali zapoznani z dualnym systemem kształcenia w Szwajcarii oraz rolą i zadaniami SERI.
  • Spotkanie z przedstawicielem Swiss Federal Institiute for Vocational Education and Training (SFIVET), gdzie prowadzący Mergim Jahiu przedstawił zadania szkół zawodowych, nauczycieli i przedsiębiorstw w dualnym systemie szkolnictwa zawodowego.
  • Spotkanie z przedstawicielami organizacji zajmujących się doradztwem zawodowym, na którym poruszono temat współpracy między przedsiębiorstwami a szkołami zawodowymi oraz dokonano charakterystyki doradztwa zawodowego w Szwajcarii na przykładzie kantonu Bern.
  • Spotkanie z przedstawicielem Swiss Trade Association SwissMEM - Rola przedsiębiorców w edukacji zawodowej.

Kształcenie dualne to połączenie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym mające na celu zastosowanie i pogłębianie zdobytej wiedzy i umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy – zakładzie pracy.

Dualny system kształcenia zawodowego, sposób prowadzenia i wyposażenia pracowni do praktycznej nauki zawodu został zaprezentowany uczestnikom wyjazdu na przykładzie kształcenia w Technikum w Bern podczas wizyty w Technische Fachschule Bern.

Kolejny dzień i kolejne doświadczenia zawodowe. Tego dnia nauczyciele podczas wizyty w 2 Szwajcarskich szkołach Technische Berufsschule Zürich TBZ oraz Belvoirpark Hotelfachschule Zürich zapoznali się z ideą szwajcarskiego dualnego systemu kształcenia oraz zasadami prowadzenia kształcenia w zawodzie informatyk i hotelarz.

Uczestnicy wyjazdu mieli również okazje zwiedzić bardzo malownicze i pełne zabytków miasta Szwajcarii jakimi są Zurych - największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju oraz Berno - siedziba rządu i stolica kantonu Berno.

Wyjazd był niezwykle cennym doświadczeniem, uświadomił uczestnikom jaki wpływ na jakość szkolnictwa zawodowego ma współpraca pomiędzy szkołą, a zakładami pracy.

• Marek Pułka