Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły
28-09-2017

Co roku 30 września w rocznicę urodzin księdza Stanisława Konarskiego świętujemy Dzień Patrona Szkoły. W tym roku uroczyste obchody Święta Patrona odbyły się w czwartek 28 września. Na początku uroczystości pani dyrektor Małgorzata Wojtasik wraz z delegacją młodzieży złożyła wiązankę kwiatów po tablicą epitafijną Patrona Szkoły, by w ten sposób oddać hołd księdzu Stanisławowi Konarskiemu.

O godz 8:15 w kościele Matki Bożej Łaskawej zgromadziła się młodzież klas pierwszych, dyrekcja, nauczyciele oraz zaproszeni goście – Janusz Grabek wicestarosta Jędrzejowski, Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa, Stanisław Nawrot naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Małgorzata Krawiec inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Zdrowia i Spraw Społecznych, Bogusława Wypych radna Sejmiku Wojewódzkiego oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół z Jędrzejowa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrowali ksiądz dziekan Leszek Sztandera oraz proboszcz parafii Matki Bożej Łaskawej Franciszek Piwowarczyk. Ksiądz dziekan w homilii przybliżył postać księdza Stanisława Konarskiego, podkreślając, że był to Wielki Polak, który odegrał ogromną rolę w wychowaniu młodego pokolenia. Po zakończonej mszy głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Wojtasik, witając przybyłych gości i uczestników uroczystości oraz wskazując na mądrość i zasługi Patrona Szkoły.

Ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie okolicznościowych medali z okazji Dnia Patrona przez Panią Dyrektor w asyście wicedyrektor Renaty Guździk. Zostały one przyznane uchwałą Rady Pedagogicznej 11/2017/2018 z dnia 17 września 2014 roku tym wszystkim, których działalność na drodze do wychowania, wrażliwości społecznej, rzetelności jest kontynuacją szczytnych celów, jakimi kierował się za życia nasz Patron - ksiądz Stanisław Konarski.

Medale otrzymali:

• - wieloletni dyrektor naszej szkoły pan Władysław Równicki,
  • - pani Małgorzata Nartowska była nauczycielka, obecnie referent ds. ekonomicznych,
  • - pan Tomasz Gil były przewodniczący Rady Rodziców.

Następny punkt uroczystości był równie wzruszający i podniosły. Zgodnie z naszą wieloletnią tradycją uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły. Rotę ślubowania odczytał przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Mateusz Słoka z klasy 3a. Uczniowie z honorem i powagą wypowiadali słowa przysięgi „Ślubuję”.

Na koniec pierwszej części obchodów Dania Patrona uczniowie kl. 3L Daniel Szymela i Nasiński Mateusz przedstawili montaż słowno- muzyczny. Była to rozmowa współczesnego chłopca z księdzem Stanisławem Konarskim, mająca na celu przybliżyć nowym uczniom szkoły oraz przybyłym gościom postać księdza Stanisława Konarskiego, który uczy nas szlachetności, wytrwałości w pracy, uczciwości oraz świadomości, że „wszędzie, gdzie młody człowiek się znajdzie, ma z oddaniem służyć Ojczyźnie…”. Występ chłopców uświetniły pieśni patriotyczne w wykonaniu Szkolnego Zespołu Wokalno-Aktorsko-Literackiego.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości rozpoczął się XVI Rajd Pieszy szlakiem ks. Stanisława Konarskiego. Uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami w radosnym pochodzie wyruszyli z Małogoszcza do Żarczyc Dużych, gdzie w miejscowej szkole odbył się piknik kończący obchody Dnia Patrona. Na zmęczonych wędrowców czekał smaczny posiłek, napoje, konkursy i zabawa.

Klasa 1 H - wychowawca Wojciech Cichoń.

Klasa 1 L - z wychowawczynią Katarzyną Szydłowską.

Klasa 1 E - z wychowawczynią Alicją Garus.

Klasa 1 c - z wychowawczynią Elżbietą Cichoń.

Klasa 1 I - z wychowawcą Włodzimierzem Piaseckim.

Klasa 1 b - z wychowawczynią Bożeną Smorąg.

Coroczny konkurs wiedzy o Patronie wygrali uczniowie z klasy 1c,jako najbardziej zintegrowana klasa zaprezentowała się 1b, natomiast konkurs „Nasz talent - nasz brylant” wygrał uczeń klasy 1L Kamil Połonek, który niczym wirtuoz zagrał na harmonii. Piękna pogoda sprzyjała tańcom, śpiewom oraz świetnej zabawie.

Nadanie szkole imienia Stanisława Konarskiego jest wyrazem docenienia jego zasługi i roli, jaką odegrał w wychowaniu młodego pokolenia. To dowód hołdu i pamięci potomnych dla tego Wielkiego Polaka, świadectwo nierozerwalnej więzi pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością narodu. Stanisław Konarski był, jest i zawsze będzie wzorem światłego patrioty, wzorem, który chcemy naśladować.

Dyrekcja oraz organizatorzy dziękują uczniom biorącym udział w uroczystości za zaangażowanie i piękny występ. Pierwszoklasistom natomiast życzymy dużo sukcesów w naszej szkole.

• Katarzyna Szydłowska