Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
23-10-2017

Już od 18 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto jest organizowane od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej. W tym roku hasłem przewodnim jest: „Książka nas łączy”.

Z tej okazji w klasie 1L odbyła się lekcja z literaturą i o pisarzach. Na początku rozwiązaliśmy polsko-angielski quiz „ABC wiedzy o literaturze i pisarzach”. Następnie pracowaliśmy w grupach dobierając do karykatur pisarzy anegdoty i ciekawostki. Spojrzeliśmy na „sławy pióra” jak na zwykłych ludzi. Pokazaliśmy, że ich sylwetki mogą być naprawdę fascynujące i nie muszą nudzić.

„Wiesz, czym pisarz różni się od innych ludzi? Zamiast serca pisarze mają maszyny do pisania. Takie malutkie. A zamiast palców u nóg mamy czcionki drukarskie, trudno to zauważyć, bo przeważnie chodzimy w butach. Na pierwszy rzut oka jesteśmy zwykłymi ludźmi”

Autor: Natalia Bielawska, American Dream. Niedopowieść.

Biblioteka zaprosiła swoich czytelników do obejrzenia wystawy „Uczta Bibliofila”. Podjęliśmy wyzwanie czytelnicze: Czytam w październiku (codziennie trzeba czytać co najmniej 30 minut i należy przeczytać 4 książki w październiku).

• Monika Kowalska