Konarski na Korowodzie Niepodległości
06-11-2017

W dniu 6 listopada 2017 roku młodzież naszej szkoły z klas 2a, 3a oraz 1 l brała udział w spotkaniu zatytułowanym „Korowód Niepodległości”. Inicjatywę takiego projektu wykazała Wojewoda Świętokrzyska Agata Wojtyszek przy wsparciu Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz władz lokalnych. Spotkanie miało miejsce w Jędrzejowskim Centrum Kultury.

Spotkanie opierało się na prelekcji poświęconej tematyce zaborów, I wojny światowej i odzyskania niepodległości. Była to okazja dla młodych ludzi do uzyskania praktycznej wiedzy w jaki sposób przeszłe pokolenia Polaków pojmowały patriotyzm i jak wpływało to na ich życie codzienne.

Oprócz ciekawej lekcji historii, miał miejsce również konkurs, w którym brała udział grupa uczniów z klasy 1l – otrzymując nagrodę książkową.

Całości towarzyszyła mobilna, interaktywna wystawa broni i innego sprzętu wojskowego zorganizowana przez Muzeum Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej. Na spotkaniu każdy uczeń otrzymał także Elementarz Młodego Patrioty zawierający krótki rys historyczny wspomnianego okresu w dziejach Polski.

W korowodzie uczestniczyli także członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy pokazali jak wielką przygodą i pasją może być aktywność w tego typu organizacjach, zachęcając tym samym do zaangażowania się w ich działalność.

• Katarzyna Krotla-Gnatowska