Nasz Vincent
07-11-2017

W dniu 07.11.2017r klasy II a, III a (grupa humanistyczna), I b. I c wyruszyły w drogę na spotkanie z wybitnym impresjonistą – Vincentem van Goghiem. To było wyjątkowo piękne spotkanie. Film, który powstał na podstawie obrazów Vincenta - „Twój Vincent”, wprowadził nas w piękny, ale i porażający świat barw. Na ekranie mieniły się wszystkimi odcieniami błękity i ukochane przez Vincenta – żółcie. Niepokojący nastrój, duszna atmosfera choroby psychicznej – a może tylko urazów z dzieciństwa? - to skłania do refleksji…

Gdzie są granice wytrzymałości umysłu? Kim jest człowiek, którego poznajemy tylko z naszej, wąskiej, perspektywy? I najważniejsze – czy to było samobójstwo, zabójstwo czy pijacki wypadek? Zostaniemy z tym pytaniem. I to świadczy o wielkości dzieła. Prawdziwe perełki w sztuce nie dają bowiem odpowiedzi, ale zostawiają nas z pytaniami. Wiele pytań zrodził w uczniach film „Twój Vincent” - może znajdą odpowiedzi w swoim życiu lub w badaniach biografii Wybitnego Impresjonisty. Organizatorami wyjścia były: Anna Sioja i Ewa Staniak – Kurkowska.

• Anna Sioja