Tobie śpiewam Polsko
13-11-2017

W dniu 13 listopada 2017 roku z inicjatywy grupy humanistycznej klasy II a - odbyło się I Szkolne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich. Inicjatywę wsparły panie: Anna Sioja i Anna Ulatowska.

„Wejdź tam, gdzie ludzie śpiewają – źli ludzie piosenek nie znają...” - jeśli jest to prawdą, to Nasza Szkoła pokazała, że śmiało można wchodzić w jej progi. Początkowe nieśmiałe próby, przerodziły się w spontaniczny i pełen radości śpiew. Nic tak nie jednoczy ludzi, nic tak nie tworzy wspólnoty jak wspólny śpiew. Niestety Polacy śpiewają za rzadko i za mało. Na ogół znamy jedną zwrotkę i refren – a przecież wspólny śpiew – zwłaszcza pieśni patriotycznych i żołnierskich tak bardzo nas jednoczy. Poczynając od Hymnu, w trakcie wspólnego śpiewu zabrzmiały między innymi: „Pierwsza Kadrowa”, „Białe róże”, „Piechota”, „Z młodej piersi się wyrwało” i inne znane, chociaż często zapomniane, pieśni i piosenki.

Żal się było rozstawać, gdy wybrzmiały ostatnie słowa „Roty”. Dzięki zgodzie Pani Dyrektor, Małgorzaty Wojtasik, mogliśmy jeszcze wspólnie zaśpiewać jedną pieśń. Wybór uczniów był jednoznaczny - „Wojenko, wojenko...”. I naprawdę wszyscy zgodnie i pięknie zaśpiewali. Mamy nadzieję, że wspólny śpiew stanie się nową szkolną tradycją. Tradycją, która sprawia, że zapominamy o troskach i kłopotach, a najważniejsze staje się to, co nas łączy – śpiewanie buduje wspólnotę – radosną, entuzjastyczną, pozytywnie nastawioną do siebie. Śpiewajmy razem!

• Anna Sioja