I Powiatowa Kampania Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi i II Powiatowa Kampania Pomarańczowej Wstążki
10-11-2017

Z inicjatywy Starosty Jędrzejowskiego, który objął patronat honorowy nad kampaniami w dniu 10 listopada odbyły się spotkania z uczniami klas drugich i trzecich technikum hotelarstwa i reklamy. Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowej Komendy Policji w ramach wymienionych kampanii zaprezentowali treści dotyczące bezpiecznego przygotowania się do wyjazdów zagranicznych np. w ramach praktyk zawodowych lub pracy wakacyjnej.

Pani Małgorzata Simlat z Powiatowego Urzędu Pracy w swojej prezentacji zwróciła uwagę aby młodzi ludzie uważali na ogłoszenia w których pracodawca proponuje wysokie zarobki, za pracę nie wymagającą szczególnych kwalifikacji czy znajomości języka. W takiej sytuacji należy sprawdzić pośrednika czy agencję zatrudnienia, czy działa legalnie i posiada certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ważne jest aby przed wyjazdem ustalić hasło z rodziną, które może być sygnałem o niebezpieczeństwie oraz dodatkowy telefon z aktywnym roamingiem lub bez simlocka, następnie zapisać adres i telefon najbliższego konsulatu a także zabezpieczyć pieniądze, na ewentualną podróż powrotną. Podejmując pracę należy domagać się umowy najlepiej po polsku, nie można podpisywać dokumentów, których się nie rozumie oraz dowód tożsamości przekazywać bezpośrednio pracodawcy, nie dawać na przechowanie.

Funkcjonariusz KPP w Jędrzejowie pan Michał Kowalczyk, przestrzegł uczniów przed przypadkowo poznanymi osobami, które mogą stać się zbyt nachalne w „załatwianiu” dodatkowej pracy albo nagle po jednym dniu być szaleńczo zakochanym. To dość popularna metoda werbowania ofiar do różnych celów, piękna przygoda może zamienić się w koszmar. Jednym z najbardziej dochodowych przestępstw na świecie jest handel ludźmi, który zgodnie z polskim prawem jest zbrodnią polegającą na wykorzystywaniu drugiego człowieka do min. przymusowej pracy, prostytucji, pobierania narządów i tkanek, do żebractwa itp.

Pracownik KPP podawał przykłady kobiet a także mężczyzn z całego kraju, którzy doświadczyli takich przykrych sytuacji. Sprawcy werbują, transportują, przekazują i przetrzymują ofiary, stosując wobec nich przemoc i groźby, nadużywając stosunku zależności, wykorzystują ich krytyczne położenie. Jest to przestępstwo, nawet jeżeli ofiara wyrazi zgodę na warunki, jakie oferują jej sprawcy.

Pani Urszula Abramowicz z Powiatowego Centrum Rodzinie poinformowała, że listopad to czas kiedy nagłaśnia się kolejny problem jakim jest przemoc i krzywdzenie dzieci, który niejako wpisuje się również w obszar związany z handlem ludźmi. Dzieci wykorzystywane są do różnych celów, stanowią najliczniejsza grupę, której prawa są bardzo często naruszane. Celem tej kampanii jest motywowanie społeczności lokalnej do działań na rzecz dzieci krzywdzonych oraz edukacja dostarczająca wiedzy jak radzić sobie z tym problemem i gdzie szukać pomocy.

Uczniowie po spotkaniu otrzymali od prowadzących ulotki informacyjne i komiks „Nie jesteś na sprzedaż”.

• Małgorzata Wielińska