Konkursy i Olimpiady

Nagroda w V Prawniczym Konkursie Krasomówczym
22-11-2017

22 listopada 2017 r. uczennica naszej szkoły: Sandra Małogowska z kl. 1c uzyskała wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Krasomówczym pt. Plagiat czy inspiracja? Ochrona własności intelektualnej, organizowanym przez Wydział Prawa Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, chcących doskonalić umiejętności retoryczne i lubiących oratorskie popisy, a do jego celów i założeń należały: rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania naukami prawnymi, kształtowanie umiejętności argumentowania i precyzyjnego formułowania myśli oraz prezentowania w sposób sugestywny, barwny i ciekawy zdarzeń, zjawisk, faktów związanych z prawem, przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień oraz propagowanie dobrej, poprawnej polszczyzny w codziennej komunikacji.

Konkurs polegał na przygotowaniu i wygłoszeniu przed „sądem” mowy w sprawie cywilnej, dotyczącej podobieństwa dwóch znaków towarowych: logo zaprojektowanego na potrzeby kampanii promocyjnej Białegostoku oraz logo działającej w Nowym Jorku organizacji LGBT (zostało zaprojektowane wcześniej). W mowie „przedstawiciela Białegostoku” należało udowodnić, że podobieństwo jest przypadkowe lub wynika tylko z inspiracji, natomiast w mowie „przedstawiciela organizacji LGBT” należało dowieść plagiatu. Uczestnicy konkursu występowali w parach ustalanych przez Jury w drodze losowania, a ich mowy były względem siebie przeciwstawne. Wystąpienie mogło trwać nie dłużej niż 5 minut, każdy uczestnik miał prawo do dodatkowej, trzyminutowej repliki – po mowie wygłoszonej przez „przeciwnika procesowego”. W skład Jury konkursu wchodzili przedstawiciele Wydziału Prawa WSEPiNM. Jury dokonało ocen wystąpień według następujących kryteriów: sugestywność wypowiedzi, jasność i logiczność uzasadnienia, płynność oraz poprawność wyrażania się, umiejętność argumentowania, bogactwo języka i jego barwność, a także odpowiednie wykorzystanie limitu czasu.

Sandra swoim wystąpieniem wyróżniła się wśród uczestników ze szkół m.in. Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska Kamiennej czy Buska Zdroju. Jej adwersarzem był przedstawiciel buskiej szkoły hotelarskiej - Edgar, którego argumenty mocno odparła.

Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez: Rektora WSEPiNM oraz Prezesa Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL. Nasza zwyciężczyni otrzymała kamerę sportową, książki oraz gadżety organizatorów.

Serdecznie gratulujemy laureatce i życzymy dalszym sukcesów.

• Izabela Fatyga-Lato