Nowości wydawnicze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
11-12-2017

Wreszcie dotarły do Konarskiego niecierpliwie oczekiwane nowości wydawnicze zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, przy udziale środków z budżetu państwa. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 723 książki za kwotę 15000 zł. Warunkiem otrzymania dotacji było złożenie wniosku Dyrektora Szkoły do Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Na początku realizacji projektu w szkole przeprowadzono sondaż czytelniczy wśród uczniów i nauczycieli. Planowane wybory i zakupy pozycji do biblioteki skonsultowano także z Rodzicami. Cenną wskazówką były również wypowiedzi na temat zainteresowań , przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece. W zakupach uwzględniono potrzeby uczniów.

Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, które stanowią 73%. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się nowości wydawnicze. Biblioteka oferuje czytelnikom wiele atrakcyjnych, różnorodnych pozycji książkowych takich kategorii i gatunków literackich, jak: literatura piękna, obyczajowa, romans, autobiografia, biografia, wspomnienia, literatura faktu, podróżnicza, powieść historyczna, kryminał, sensacja, fantastyka, literatura popularnonaukowa i lektura obcojęzyczna.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa zapoczątkował Pan Dyrektor Władysław Równicki a sfinalizowała Pani Dyrektor Małgorzata Wojtasik.

Z pewnością realizacja Programu przyczyniła się do wzrostu zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. Zauważalny jest wzrost wypożyczeń oraz odwiedzin w bibliotece szkolnej. Mierzalnym wskaźnikiem jest natomiast wzbogacenie księgozbioru nie tylko o lektury szkolne, ale i o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników.

• Monika Kowalska