Kolejna edycja „Nocy Biologów”
12-01-2018

W piątkowy wieczór 12 stycznia 2018 r. młodzież naszej szkoły z klas 1b, 2b oraz 2a już po raz trzeci uczestniczyła w „ Nocy Biologów” organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie zarówno w formie wykładu, prelekcji, pokazów czy zajęć warsztatowych.

Już na wejściu witały wszystkich zwierzęta – kozy i owce z młodymi, które można było karmić, a także posłuchać ciekawostek dotyczących ich hodowli. Spotkanie „oko w oko” można było również przeżyć z sokołem oraz olbrzymią sową. Uczniowie mieli okazję zaprojektować swój „mini ogród” w wersji zasuszonej oraz sprawdzić umiejętność kompletowania elementów kwiatu rośliny okrytonasiennej. Studenci prezentowali jak udzielać pierwszej pomocy, badali poziom glukozy we krwi, a także mierzyli ciśnienie tętnicze. Bardzo ciekawie zaprezentowane zostały rośliny półpasożytnicze i pasożytnicze, które porównano do wampirów roślinnych. Studenci przygotowali labirynty, w których swoje społeczeństwa zakładały mrówki.

Największą popularnością cieszyły się zajęcia warsztatowe z zakresu fizjologii zwierząt:

• sekcja ryby,
  • dysekcja serca świni,
  • preparowanie zastawki z serca świńskiego.

Udział w „Nocy Biologów” dostarczył wielu emocji ale stanowił również ciekawe źródło wiedzy biologicznej.

• Bożena Smorąg