11-01-2018

W dniu 11 stycznia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego zwiedzali Warszawę i uczestniczyli w nagraniu programu „The Wall. Spełniać marzenia.” Swój pobyt rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historycznego, które zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania.

Placówka dokumentuje historię Powstania Warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Ekspozycja muzealna przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one bardzo przydatne w dotarciu do jednego z głównych jego adresatów, jakim jest młodzież, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie. Uczniowie mieli lekcję historii w muzeum, która wywarła na nich niesamowite wrażenie.

Następnie grupa udała się do Portu Lotniczego im. F. Chopina, gdzie miała możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy na lotnisku. Uczniowie chętnie obserwowali przyloty i odloty samolotów, jak również odprawę pasażerów.

Na koniec pobytu w Warszawie młodzież wzięła udział w nagraniu programu „The Wall. Wygraj marzenia.” Teleturniej ten to dla graczy droga po wielką nagrodę pełna emocji i zwrotów akcji. Ważnym elementem gry są pozytywne historie uczestników programu, które mają inspirować oraz motywować. Program wyróżnia imponująca scenografia – ściana ma wysokość czterech pięter. W teleturnieju obok szczęścia liczy się wiedza uczestników i znajomość słabych i mocnych stron partnera rozgrywki.

Opiekunami podczas wycieczki byli: Marcin Białek, Paulina Haja, Aldona Nawrot i Wojciech Cichoń.

• Marcin Białek