"Wieczór z Norwidem" w Słupi
17-12-2013

„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,

Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic…”

Te słowa stały się myślą przewodnią wieczoru poetyckiego poświęconego Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, na który zostaliśmy zaproszeni przez Gimnazjum Publiczne im. Romana Czerneckiego w Słupi.

W „Wieczorze z Norwidem” wzięli również udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Sędziszowa, Szczekocin, Krzelowa oraz Słupi.

Trudnego zadania prezentacji twórczości wybitnego poety romantycznego podjęli się także uczniowie naszej szkoły, czyli Patryk Grabowski, Adrian Pisarek i Arkadiusz Wojnowski, informatycy z klasy 3i.

Panowie przedstawili dwa utwory C. K. Norwida w wersji śpiewanej wraz z ich multimedialną interpretacją. Patryk dokonał wyboru utworów poety i napisał do nich muzykę, natomiast Adrian i Arkadiusz zadbali o ich multimedialną oprawę.

Był to wiersz „Pióro” połączony z prezentacją multimedialną, przedstawiającą postać Norwida i jego dzieła, będące efektem trudnej pracy twórczej.

Kolejnym zaprezentowanym utworem był wiersz „Moja piosnka II” oraz jego filmowa interpretacja przedstawiająca sentymentalny spacer po Jędrzejowie.

Poza występami uczniów, mogliśmy podziwiać profesjonalną recytację wierszy Norwida w wykonaniu aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, pana Andrzeja Cempury. Wieczór uświetnił też swym występem pan Grzegorz Kusztala – skrzypek oraz pan Zbigniew Kasprzak – artysta malarz z Jędrzejowa, które twórczość mogliśmy podziwiać w trakcie całej uroczystości.

Na zakończenie uczniowie, których występy zyskały największe uznanie, zostali wyróżnieni i otrzymali, powstające podczas wieczoru, obrazy pana Zbigniewa Kasprzaka. Wśród nich znaleźli się również nasi informatycy, wyróżnieni za oryginalność i ciekawe uwspółcześnienie poezji romantycznego twórcy oraz profesjonalne wykonanie.

• Karina Trzcina