Konkursy i Olimpiady

Zawody Okręgowe II stopnia XLIV Olimpiady Geograficznej
11-02-2018

W dniach 10-11 lutego 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej odbyły się okręgowe zawody XLIV Olimpiady Geograficznej.

Olimpiada Geograficzna, powołana do życia w 1974 roku z inicjatywy prof. Anny Dylikowej i przy poparciu Polskiego Towarzystwa Geograficznego, w chwili obecnej może poszczycić się już ponad 40-letnim doświadczeniem w upowszechnianiu nauk geograficznych wśród polskiej młodzieży.

Zgodnie z regulaminem, organizatorem Olimpiady Geograficznej jest Polskie Towarzystwo Geograficzne, w obrębie którego działa Komitet Główny Olimpiady Geograficznej i jego jednostki terenowe – Komitety Okręgowe.

W etapie okręgowym uczestniczyło 45 uczniów z 14 szkół województwa świętokrzyskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczestników: Dorota Wachowicz z klasy 3L i Karol Kamiński z 2a. Byli oni jedynymi przedstawicielami powiatu jędrzejowskiego wśród tak dużej grupy olimpijczyków.

Zawody okręgowe miały charakter pisemny i składały się z trzech jednogodzinnych podejść w trakcie których uczniowie rozwiązywali zadania testowe. Zadania dotyczyły znajomości zagadnień z zakresu geografii fizycznej oraz społeczno-gospodarczej ze szczególnych uwzględnieniem znajomości mapy fizycznej Polski i świata.

Mimo dużej wiedzy i pracy włożonej w przygotowanie do Olimpiady nasi uczniowie jednak nie zakwalifikowali się do finałowych zawodów XLIV Olimpiady Geograficznej, które w tym roku odbędą się 19–22 kwietnia 2018 roku w Zamościu.

• Marcin Bielecki