Lekcja polskiego inna niż zwykle
26-03-2018

Jedną z form pracy z uczniem są spotkania autorskie. Mieliśmy okazję takie przeżyć na lekcjach języka polskiego w dn. 26 marca 2018 r. Z okazji Światowego Dnia Poezji, celem którego jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie, polonistka Izabela Fatyga-Lato zaprosiła na zajęcia z uczniami klas 1b i 2b pana Grzegorza Bełz.

Autor tomiku poetyckiego pt. „Kobieto, bo jesteś…” czytał młodzieży wybrane utwory, po czym wspólnie z polonistką uczniowie interpretowali liryki, określając podmiot liryczny wiersza i jego uczucia oraz adresata, przedstawiali sytuację liryczną, określali środki stylistyczne i ich funkcje. Uczniowie mieli wreszcie niecodzienną okazję do zapytania autora omawianego wiersza o to: „Co poeta miał na myśli, pisząc dany utwór?” Pan Grzegorz dzielnie odpowiadał na wszystkie nurtujące młodzież pytania dotyczące warsztatu pracy, tematyki wierszy i własnych przeżyć.

Na zakończenie spotkania gość w dowód podziękowania za pomoc w zrozumieniu tak niełatwej dla młodych poezji, otrzymał podarunek w postaci książki pt. „Lekcja polskiego i nie tylko…” Wojciecha Wiśniewskiego, zawierającej wywiady z najwybitniejszymi poetami i pisarzami polskimi.

• Izabela Fatyga-Lato