Konkursy i Olimpiady

Finalistki „Konarskiego”
18-04-2018

18 kwietnia 2018 roku w siedzibie Centrum Nauki ”Kopernik” w Warszawie odbył się etap centralny konkursu „Poznaj swoje prawa w pracy” organizowany przez Państwową Inspekcję Pracy. Konkurs ten jest jednym z elementów programu edukacyjnego „Kultura Bezpieczeństwa” organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy. W etapie tym wzięło udział 45 z 48 zakwalifikowanych uczniów. W marcu każde województwo wyłoniło w etapie regionalnym trzech uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki.

Naszą szkołę i województwo świętokrzyskie reprezentowały: Karina Kowalska z klasy 2el oraz Magdalena Życińska z klasy 4er. Zadaniem konkursowym dla uczestników etapu centralnego było udzielenie odpowiedzi na pytania z testu wiedzy z zakresu prawa pracy, w tym przepisów dotyczących bhp oraz legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej opracowanego przez Centralną Komisję Konkursową. Test wiedzy składał się z 50 pytań - odpowiedzi jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, w tym 20 pytań o podwyższonym poziomie trudności. Dziewczęta zostały finalistkami konkursu. W Warszawie uczennicom towarzyszyły: dyrektor szkoły - Małgorzata Wojtasik oraz Anna Krempińska.

Po zmaganiach testowych wszyscy uczestnicy obejrzeli film na 16 metrowym ekranie pod kopułą Planetarium Niebo Kopernika pt. „Halo Ziemia” który zabrał wszystkich w podróż, podczas której poznali ważne momenty w historii komunikacji, przelecieli nad mityczną wieżą Babel, obejrzeli pierwsze piktogramy– malowidła w jaskini Lascaux, złożyli wizytę Johannesowi Gutenbergowi, odwiedzili surrealistyczną bibliotekę, będąc świadkiem pierwszej rozmowy telefonicznej, początków Internetu i startu rakiety Voyager.

Szkoła uczestniczy w programie „Kultura bezpieczeństwa” trzy lata. Koordynatorem szkolnym programu i konkursu jest Anna Krempińska -opiekun Szkolnego Koła Młodych Ekonomistów i Szkolnego Klubu Europejskiego.

• Anna Krempińska