Konkursy i Olimpiady

Nasi laureaci konkursu „Jeden region – wiele miejsc”
23-05-2018

Dnia 23 maja w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się wojewódzki etap konkursu wiedzy o województwie świętokrzyskim pt. „Jeden region – wiele miejsc”. Wzięło w nim udział ponad 80 uczniów z 28 szkół. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Biuro Komunikacji Społecznej i odbywało się w ramach obchodów 20 – lecia województwa świętokrzyskiego.

Konkurs pt. „Jeden region – wiele miejsc” miał na celu rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym regionu świętokrzyskiego oraz promowanie wiedzy o regionie.

Etap I konkursu odbywał się w szkołach ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. W Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1, im. ks. Stanisława Konarskiego wzięło w nim udział 20 uczniów, z których wyłoniono najlepszą trojkę, która reprezentowała Szkolę w etapie wojewódzkim. Najlepszymi w etapie szkolnym okazali się: Agnieszka Chabior z 3L, Joanna Marzec z 2H i Filip Wolski z 3I.

W eliminacjach wojewódzkich oprócz uczniów z „Konarskiego” uczestniczyli jeszcze przedstawiciele 28 szkół. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 40 pytań związanych z samorządem lokalnym, regionalnym, walorami geograficzno – przyrodniczymi regionu, atrakcjami turystycznymi, zabytkami.

Z czego słynie Ćmielów, Kurozwęki, Michałów, ile gmin jest w województwie świętokrzyskim, z ilu członków składa się Zarząd Województwa, kto jest gospodarzem powiatu – to tylko niektóre z pytań, na które musieli odpowiedzieć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.

W jury konkursu zasiedli: dr Agnieszka Piotrowska-Piątek, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach, Dariusz Detka, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Agnieszka, Joanna i Filip zostali laureatami konkursu, za co w nagrodę wybiorą się na wycieczkę do Parlamentu RP połączoną ze zwiedzaniem stolicy. Gratulacje!

• Marcin Bielecki