Fizycy z Konarskiego w Energetycznym Centrum Nauki
23-05-2018

W środę uczniowie z klubu fascynatów fizyki, w ramach projektu „Kluczowe zawody – drogą do sukcesu” realizowanego w szkole, udali się na warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Pierwsze kroki skierowali do Energetycznego Ogrodu Doświadczeń znajdującego się przy Kieleckim Parku Technologicznym. W ogrodzie uczniowie mogli relaksować się na siłowniach, zjeżdżalniach, karuzeli o nietypowym napędzie trampolinie oraz w kolorowej strefie optycznej. Największym powodzeniem cieszyła się trzydziestometrowa tyrolka, do której kolejka klubowiczów nie miała końca.

Kolejnym etapem wycieczki były warsztaty w Energetycznym Centrum Nauki pod hasłem „Bądź na fali w swojej przestrzeni”. Uczniowie debatowali na nich oscylując wokół wielu pytań związanych z rozchodzeniem się fal, m.in.: dlaczego zwierzęta uciekają z terenów nawet kilka dni przed trzęsieniem ziemi? oraz doświadczalnie badali właściwości zaburzeń mechanicznych w różnych ośrodkach. Najwięcej emocji wzbudziło samodzielne budowanie przez klubowiczów z tuby, gumowej rękawiczki, taśmy i plastikowej rurki prowizorycznej „Kobzy”. Radości było co nie miara.

Zwieńczeniem wyprawy była wystawa opowiadająca o energii. Na 28 interaktywnych stanowiskach, w trzech strefach: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” uczniowie samodzielnie eksperymentowali m.in. z energią cieplną czy też elektryczną.

Po kilku godzinach młodzi fizycy powrócili na parking ZSP nr 1 w Jędrzejowie myśląc czym zaskoczy ich kolejna wyprawa do ECN zaplanowana na 21 czerwca.

• Magdalena Prusicka