Nasze pracownie

BIBLIOTEKA I CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ - sale 4 i 5

opiekunowie - Aldona Nawrot i Monika Kowalska

Biblioteka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. ks. St. Konarskiego w Jędrzejowie mieści się na parterze. Zaprojektowana jest tak, aby w sposób jak najmniej ograniczony uwzględniać oczekiwania społeczności szkolnej. Jest pracownią dostępną i bezpieczną. Składa się z dwóch funkcjonalnych pomieszczeń: wypożyczalni i czytelni. Pomieszczenia biblioteczne zostały wyposażone w solidne meble. I semestr roku szkolnego 2007/2008 zakończył kolejny etap modernizacji biblioteki. W jego ramach pomalowano wypożyczalnię i bibliotekę a firma Gobi S.A. oddział w Łodzi zamontowała 3 przesuwne regały. Dzięki zastosowaniu systemu regałów powierzchnia magazynowa i użytkowa naszej biblioteki znacznie zwiększyła się. Wtedy też sklasyfikowaliśmy zbiory według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Czytelnia jest wyposażona w regały na czasopisma, stoliki do cichej pracy uczniów, skrzynki katalogowe oraz telewizor, DVD i odtwarzacz CD.

Dobrze zorganizowana biblioteka wymaga nowoczesnego wyposażenia w sprzęt uzupełniający. Od września 2006 r. funkcjonuje w bibliotece szkolnej Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Powstało ono w ramach projektu „Internetowe centra informacji multimedialnej w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych” współfinansowanego przez Unię Europejską (EFS Europejski Fundusz Społeczny), a wdrażaną przez Ministerstwo Edukacji. Dostępne są 4 stanowiska komputerowe dla czytelników, sieciowe urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner) oraz oprogramowanie multimedialne. Priorytetem tego sprzętu jest działalność edukacyjna. Dzięki stanowiskom komputerowym biblioteka stanowi warsztat pracy samokształceniowej dla uczniów zapewniając dostęp do tradycyjnych i elektronicznych źródeł informacji.

W ramach przekształcenia biblioteki w nowoczesne Centrum Informacji Multimedialnej został zakupiony program biblioteczny MOL Optivum. Nauczyciele bibliotekarze ZSP Nr 1 gromadzą pozycje książkowe z myślą o realizacji procesu dydaktyczno - wychowawczego ale także troszczą się o wydawnictwa zaspokajające indywidualne zainteresowania i upodobania czytelnicze uczniów.

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 111058 woluminów. Podstawowe wydawnictwa informacji bezpośredniej ogólne i specjalne (leksykony, encyklopedie, słowniki, atlasy, przewodniki i albumy) stanowią 11%, książki pomocnicze do nauczania różnych przedmiotów oraz literatura popularno-naukowa stanowią 12% księgozbioru biblioteki. Natomiast lektury podstawowe i uzupełniające stanowią 65%, 3% obejmuje podręczniki. Wybrane pozycje beletrystyki pozalekturowej dla młodzieży stanowią 9 % księgozbioru. W skład księgozbioru biblioteki wchodzą książki i te zaczytane, z poszarzałymi kartkami i te pięknie wydane, pachnące nowością.

Biblioteka posiada następujące tytuły czasopism odpowiadające zainteresowaniom uczniów: Cogito, Młody Technik, CHIP, Tygodnik komputerowy. Czasopisma dla młodzieży przynoszą także uczniowie i nauczyciele. Dzięki tym darom biblioteka posiada więcej tytułów. Czytelnicy znajdą dla siebie czasopisma młodzieżowe, prasę kobiecą i dzienniki. Gromadzimy także gazetkę szkolną pt. "Biuletyn Uczniowski". Wydawnictwo zawiera to, co uczniowie chcą zabrać ze szkoły na pamiątkę, a zatem wspomnienia o szkolnych wycieczkach, uroczystościach, konkursach, wydarzeniach i akcjach. Dla nauczycieli gromadzone są czasopisma metodyczne, Głos Nauczycielski oraz czasopisma bibliotekarskie: Biblioteka w szkole, Bibliotekarz.

W skład księgozbioru wchodzą także środki audiowizualne: kasety wideo - 50 sztuk, płyty z programami multimedialnymi - 23 sztuki