Dokąd sięgają nasze korzenie

W 1872 roku utworzono Seminarium Nauczycielskie w Jędrzejowie, które mieściło się w budynku pocysterskim. Od czasu powstania do wybuchu pierwszej wojny światowej funkcjonowało jako szkoła rosyjska, która miała służyć rusyfikacji szkoły początkowej w Królestwie Polskim.

Po odzyskaniu niepodległości przedłużenie tej szkoły stanowiło Seminarium Nauczycielskie Męskie, które istniało aż do 1936 roku. Zostało rozwiązane w wyniku ogólnej reformy szkolnictwa średniego w Polsce.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej w roku szkolnym 1945/1946 utworzono Liceum Pedagogiczne. W 1965 roku nastąpiło przemianowanie Liceum Pedagogicznego na Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. Ostatnie absolwentki Liceum Pedagogicznego opuściły szkołę w 1969 roku. W 1973 roku przemianowano Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli w Studium Wychowania Przedszkolnego kształcącego kandydatów na nauczycieli przedszkoli, a w 1984 roku studium to przekształcono w sześcioletnie Studium Nauczycielskie. Od 1984 roku absolwenci Liceum Ogólnokształcącego mogli kontynuować naukę w Studium Policealnym na kierunkach: nauczanie początkowe, wychowanie plastyczne, wychowanie muzyczne. Studium Nauczycielskie funkcjonowało do czerwca 1992 roku. Klasy 2 - 4 przeprofilowano na II Liceum Ogólnokształcące.

Decyzją Kuratora Oświaty w Kielcach z dnia 2 maja 1992 roku na miejsce istniejącego dotychczas Studium Nauczycielskiego powołano Zespół Szkół Ekonomicznych o kierunkach kształcenia: finanse i rachunkowość, handlowo - kupiecki, oraz policealne Studium Ekonomiczne z kierunkiem ekonomika i organizacja przedsiębiorstw. W wyniku reformy oświaty w 2002 roku powstaje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, który od 16 czerwca 2003 r. nosi imię księdza Stanisława Hieronima Konarskiego.

Współczesność

Zespół Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie to zmieniona w wyniku ostatniej reformy systemu edukacji w Polsce nazwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1.

W skład placówki wchodzi obecnie Technikum nr 1 kształcące w zawodach: technik hotelarstwa, technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik reklamy oraz II Liceum Ogólnokształcące z klasami o profilach: biologiczno - medycznym, humanistycznym, ekonomiczno - prawnym i politechnicznym. W skład Zespołu wchodzi także Szkoła Policealna.

Do 12 października 2002 r. szkoła mieściła się w budynku należącym do Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie. Tego dnia szkoła zmieniła siedzibę. Przenieśliśmy się do nowego budynku przy ul. Przypkowskiego 49, który znajduje się w czołówce najnowocześniejszych szkół w Polsce. 16 czerwca 2003 roku przeżyliśmy kolejną uroczystość – nasza szkoła otrzymała imię wielkiego Polaka, reformatora szkolnictwa – księdza Stanisława Konarskiego, a Rada Rodziców przekazała szkole ufundowany przez siebie sztandar.

W naszej szkole każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Dyrekcja zadbała o bezpieczeństwo uczniów wprowadzając monitoring. Dzięki kamerom, które znajdują się przy wejściu do szkoły nikt obcy nie może wejść do budynku.

Również pracownie i sale lekcyjne wyposażone są w nowoczesny sprzęt, co znacznie ułatwia zdobywanie wiedzy. Posiadamy między innymi pięć pracowni komputerowych, nowoczesne pracownie językowe i pracownie do przedmiotów zawodowych, a także wspaniale wyposażone pracownie fizyki, biologii i chemii. W szkole znajduje się również czytelnia oraz dobrze wyposażona biblioteka.

Pomyślano również o specjalnych miejscach, w których młodzież spędza przerwy między zajęciami. W szkole znajduje się sklepik, w którym młodzież, zwłaszcza dojeżdżająca może zakupić coś do zjedzenia i napić się gorącej herbaty.

17 czerwca 2010 roku oddana została do użytku długo oczekiwana hala sportowa oraz kompleks boisk. Dzięki temu zajęcia z wychowania fizycznego, zarówno podczas dobrej jak i złej pogody odbywają się w profesjonalnych warunkach.

20 marca 2021 roku oddano do użytku społeczności szkolnej dźwig osobowy - windę, która umożliwia bezproblemowe poruszanie się po szkole, szczególnie osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Nasi najlepsi uczniowie wyróżniani są dyplomami i otrzymują nagrody rzeczowe. Uczniowie osiągający szczególne sukcesy w nauce odznaczani są „Złotym Medalem Ucznia” a najlepsi absolwenci medalem „Złoty Absolwent”.

Technikum nr 1