Nasze pracownie

PRACOWNIA POLONISTYCZNA - sala 38

opiekunowie - Agnieszka Maciąg-Wojtanowska

Pracownia polonistyczna mieści się na II piętrze, w prawym skrzydle szkoły obok pracowni polonistycznej nr 37 oraz pracowni komputerowej. Pracownia nie jest typową pracownią języka polskiego z portretami poetów i pisarzy na ścianach. Jest to również siedziba szkolnego Koła Miłośników Teatru, miejsce spotkań miłośników Melpomeny. Na ścianie widnieją portrety muz greckich i ich opiekuna Appolina, które stanowią nieodzowną pomoc dla uczących się tam klas pierwszych. W sali gromadzone są afisze teatralne, programy sztuk, ulotki związane ze sztuką teatralną. To u nas możesz zasięgnąć informacji na temat bieżącego repertuaru w pobliskich teatrach w Kielcach i Krakowie.

Pracownia języka polskiego jest doskonale wyposażona w sprzęt audio-wizualny, tj. odtwarzacz DVD oraz video, telewizor, rzutnik do foliogramów i magnetofon oraz rzutnik multimedialny, z których korzystamy wielokrotnie w czasie lekcji. Dzięki tym pomocom dydaktycznym lekcje wzbogacane są autentycznymi nagraniami językowymi na lekcjach języka angielskiego oraz filmami w wersji oryginalnej, filmami edukacyjnymi, ekranizacjami lektur, poezją, wywiadami ze znanymi postaciami świata kultury i literatury. Szczególną uwagę przywiązujemy do pomocy dydaktycznych, takich jak foliogramy, plansze tematyczne, albumy czy referaty, które księgujemy i zbieramy w segregatorach. Pomoce te wykonujemy własnoręcznie z wykorzystaniem Internetu jako źródła wiedzy.

Nieodzowną pomocą dydaktyczną są także książki przedmiotowe, słowniki języka polskiego i słowniki ortograficzne, antologie poezji oraz różnorodne opracowania literackie. Ogromną część księgozbioru pracowni numer 38 stanowią lektury szkolne, które pochodzą z akcji „Lektury z makulatury” prowadzoną przez wiele lat przez Panią Profesor Wandę Maciąg – poprzednią opiekunkę pracowni.

Pracownia została w tym roku wzbogacona o dwadzieścia słowników języka angielskiego, gdyż uczniowie i opiekunowie pracowni korzystają z nich w czasie zajęć języka angielskiego. Troska o wygląd sali jest codziennym elementem naszych działań. Istotne jest dla nas nie tylko stworzenie miłego i przytulnego miejsca do pracy, ale i w pełni funkcjonalnego, dobrze wyposażonego stanowiska pracy.

W związku z powyższym chciałybyśmy wystosować apel do młodych ludzi uczących się w naszej pracowni, by szanowali naszą pracę, zostawiali pracownię w należytym porządku, by zwracali uwagę na osoby, które niszczą ławki, pomoce znajdujące się w pracowni. Apelujemy do Was, abyście pamiętali, że „jest się takim, jak miejsce, w którym się jest…”