PROJEKTY EFS

Błękitny Pakiet

„Błękitny Pakiet” to projekt edukacyjny skierowany do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, którego celem jest poprawa stanu wiedzy oraz zmiana świadomości, postaw i zachowań w zakresie zmian klimatu oraz efektywności energetycznej. Tematyka „Błękitnego Pakietu” wpisuje się w najważniejsze cele strategiczne Unii Europejskiej i Polski dotyczące ograniczenia zmian klimatycznych oraz priorytety polskiej prezydencji w UE (bezpieczeństwo energetyczne).

Zmiany klimatu: mechanizmy i konsekwencje

Cała energia docierająca do Ziemi pochodzi od Słońca. Część tego promieniowania jest natychmiast odbijana, część nagrzewa powierzchnię Ziemi. Ziemia absorbuje energię światła widzialnego, po czym wypromieniowuje pochłoniętą energię pod postacią promieni podczerwonych czyli energii cieplnej. Efekt cieplarniany w atmosferze zachodzi dzięki obecności gazów cieplarnianych, które (podobnie jak warstwa szkła w cieplarni) pochłaniają promieniowanie podczerwone. Gazy te to w szczególności dwutlenek węgla, metan, freony oraz para wodna. Efektem zwiększonej koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze jest wzrost średniej temperatury Ziemi i w konsekwencji zmiany klimatu. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie coraz szybciej. Największe źródła emisji to spalanie paliw kopalnych, transport samochodowy i lotniczy oraz procesy związane z produkcją. Jeśli w dalszym ciągu będziemy kontynuować obecny sposób życia, to do końca stulecia średnia temperatura Ziemi wzrośnie o 3-4 stopnie.

Konsekwencje zmian klimatu dla środowiska

Już teraz, przy podniesieniu się średniej temperatury o niecałe 0,8 stopnia obserwujemy szereg niespotykanych wcześniej zjawisk: rekordowe upały, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, silniejsze huragany, rozpad czapy lodowej Arktyki i lodów Antarktydy, podnoszenie się poziomów oceanów, burze i nawałnice, pustynnienie, susze, pożary i powodzie.

Konsekwencje zmian klimatu dla zdrowia ludzkiego

Wzrost temperatury i zmiany wilgotności oznaczają możliwość migracji owadów na nowe tereny oraz eksplozję chorób także na nowych obszarach. Wraz ze wzrostem temperatur zwiększy się ryzyko zatruć np. Salmonellą. Eksperci uważają, że nasilenie się alergii również ma związek z globalnymi zmianami klimatu.

Konsekwencje zmian klimatu dla gospodarki

Zmiany klimatu wpłyną niewątpliwie na podstawy egzystencji ludzi na całym świecie – na dostęp do wody, produkcję żywności zdrowie i środowisko naturalne. W miarę wzrostu temperatury setkom milionów ludzi grozi głód, niedostatek wody. Bez natychmiastowych działań zmiany klimatyczne mogą spowodować do 2050 roku spadek produkcji gospodarki światowej o 6000 miliardów funtów rocznie.

W ramach realizacji projektu młodzież naszej szkoły przystąpiła do konkursu „Klasa z klimatem”. Celem konkursu jest uświadomienie młodzieży konieczności podjęcia choćby drobnych działań w zakresie oszczędzania energii, które w sumie uczynią duże efekty. Wszystkie klasy uczestniczące w projekcie zadeklarowały podjęcie różnorodnych form oszczędzania energii w roku 2014.

Wśród propozycji znalazły się:

• codzienne ograniczenie pracy komputera,
  • wyłączanie ładowarki po naładowaniu telefonu,
  • wymiana żarówek na energooszczędne,
  • wyłączanie zbędnego oświetlenia,
  • mycie zębów wodą z kubka zamiast bieżącą,
  • montaż urządzeń wykorzystujących energię słoneczną i wietrzną.

ŻYCZYMY WYTRWAŁOŚCI W OSZCZĘDZANIU TAKŻE NA DALSZE LATA !!!

Bożena Smorąg