Ogród doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie
24-09-2018

24 września uczniowie z klubu pasjonatów fizyki oraz z klasy politechnicznej udali się na zajęcia laboratoryjne z fizyki w plenerze. Warsztaty odbywały się w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Na powierzchni ponad 6 ha parku rozmieszczone są: urządzenia demonstrujące zjawiska fizyczne, ekspozycję geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycję sensoryczną „Zapachowo”, zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Bogata oferta ogrodu pozwoliła nam na obserwacje zjawisk fizycznych z takich dziedzin jak drgania, dynamika, optyka, fale mechaniczne, hydrostatyka i magnetyzm. Pierwszy etap warsztatów rozpoczęliśmy od optyki, czyli stanowiskiem z pryzmatem, na którym tworzyła się z fali elektromagnetycznej (czyli światła słonecznego) w wyniku zjawiska dyspersji piękna tęczę. Był on kilkadziesiąt razy większy od pryzmatu w szkolnej pracowni, a w środku znajdowała się gliceryna. Po rozszczepieniu światła skierowaliśmy się do krążka Newtona. Na tym stanowisku uzyskaliśmy efekt odwrotny, a mianowicie kolorowa tarcza poruszająca się z częstotliwością 1800 obrotów na minutę staje się biała.

Kolejnym etapem warsztatów był ogromny kalejdoskop, czyli układ luster pod kątem 60 stopni, w którym każdy mógł stworzyć repliki swojej postaci. Im bardziej zanurzaliśmy się w głąb ogrodu, tym bardziej budził się w nas głód wiedzy.

Długo by można opisywać wszystkie zjawiska, które udało nam się zaobserwować. Można jedynie wymienić kilka stanowisk, na których obserwowaliśmy „cuda” fizyki, czyli: dwie huśtawki, wyścigi na równi, duża platforma równowagi, wózki na szynach, równia Galileusza, półkule magdeburskie, figury Lissajous, armata powietrzna, rura głosowa, nurek Kartezjusza, Gong tam-tam itd.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych uczestnicy wycieczki z uśmiechem i ze śpiewem na ustach wracali z „warsztatów krakowskich”.

• Magdalena Prusicka