„Wyzwanie”- spektakl profilaktyczny
09-11-2018

Uczniowie klas pierwszych w dniu 9 listopada mieli możliwość uczestniczenia w spektaklu profilaktycznym pt. „Wyzwanie”, wystawionym w naszej szkole przez aktorów krakowskiego Teatru „Kurtyna”.

Historia przedstawiona przez aktorów może przydarzyć się tak naprawdę każdemu uczniowi. Bohater sztuki, kilkunastoletni licealista, pozbawiony i przyzwyczajony do biernego zainteresowania rodziny jest typem samotnika, znajdującego zrozumienie tylko wśród nauczycieli, głównie wychowawcy. Zdolny, pracowity i ambitny chłopiec ma szansę uczestniczyć w projekcie ogólnokrajowym, którego efektem finalnym jest występ na festiwalu muzycznym. Dla niego jest to spełnienie marzenia dla rodziców kłopotliwy epizod, który nie może mieć miejsca, gdyż rodzice pragną aby realizował się w innej dziedzinie, ma w przyszłości zostać lekarzem.

Młody człowiek spotyka się z powodu zazdrości z głęboką falą nienawiści ze strony środowiska rówieśniczego. Jednak dostaje szansę od kolegów, ma zrobić coś oryginalnego i spektakularnego, ma zaistnieć w sieci, ma stać się gwiazdą o której świat się dowie. Bohater podejmuje wyzwanie, występ na festiwalu pod wpływem alkoholu przynosi „popularność”, a filmik nakręcony prze kolegów rozchodzi się z prędkością światła. W jednej chwili licealista jest bożyszczem a w następnej obiektem kpin, hejtu, cierpiętnikiem trapionym wyrzutami sumienia.

Ostatnia scena, spotkanie po latach z wychowawcą budzi nadzieję na powrót do normalnego świata opartego na fundamentalnych wartościach, dzięki którym można poznać i zrozumieć siebie. Nauczyciel mówi, że sieć to takie społeczeństwo, gdzie znajdziemy wszystko to, co kiedyś było w realnym świecie, z jedną różnicą, w sieci wszystko dzieje się szybciej i tak naprawdę nikt nad tym nie ma kontroli.

Dobrze jest o tym pamiętać.

• Małgorzata Wielińska