Dzień Świętego Patryka
18-03-2019

Jak mawiają rdzenni mieszkańcy Szmaragdowej Wyspy: „W Dzień Świętego Patryka wszyscy są Irlandczykami”. I chyba jest w tym powiedzeniu sporo prawdy. Młodzież naszej szkoły postanowiła uczcić narodowe święto Irlandczyków, organizując w dniu 18 marca obchody Dnia Świętego Patryka.

Chcąc przybliżyć naszym uczniom tradycje związane z obchodami tego święta, Szkolny Klub Języka Angielskiego przygotował prezentację multimedialną dla klas pierwszych. Uczniowie klasy 1I interesująco zaprezentowali postać świętego Patryka, oraz opowiedzieli o historii, tradycjach i zwyczajach Irlandii. Widzowie dowiedzieli się, między innymi, jak i gdzie na świecie obchodzi się Dzień świętego Patryka, w którym mieście w tym dniu rzeka zmienia kolor na zielony, jakie tradycyjne potrawy i napoje spożywane są w Irlandii, ile litrów piwa wypijane jest na świecie 17 marca, kim jest Laprikon i gdzie przechowuje dzban ze złotem.

Uczniowie obejrzeli także film przedstawiający historię świętego Patryka, a na zakończenie przedstawiciele klas uczestniczących w spotkaniu wykazali się wiedzą o święcie i patronie Irlandii biorąc udział w quizie.

Dzień Św. Patryka to święto irlandzkie, które zyskuje coraz większą popularność również w innych państwach. Święty Patryk jest patronem Irlandii. Za życia był biskupem w tym kraju. Założył w Irlandii wiele kościołów i działał na rzecz ewangelizacji Zielonej Wyspy. Według legendy uwolnił też Irlandię od plagi węży. Do dziś jest przedstawiany często w stroju biskupa, gdy wypędza węże do oceanu. W dzień jego święta, czyli 17 marca, w różnych krajach odbywają się festiwale i wydarzenia związane z kulturą irlandzką.

Dzień Świętego Patryka, okazał się dla uczniów znakomitą okazją do poznania bogatej kultury, historii i tradycji Irlandii i jej mieszkańców.

• Tomasz Chruściel