Uczniowie Konara z wizytą w AGH w Krakowie
21-03-2019

21 marca 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, realizujący w tym roku szkolnym projekt „Rok zerowy z AGH” mieli okazję gościć w progach Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zostaliśmy zaproszeni przez Władze Wydziału, by móc zobaczyć jak wyglądają studia na jednej z najbardziej znanych uczelni technicznych w kraju. Wysłuchaliśmy wykładów Pana Profesora Czesława Rybickiego na temat specyfiki studiów na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oraz wykładu dr inż. Damiana Janigi na temat: „Modelu optymalizacji udostępnienia i eksploatacji złoża węglowodorów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - Czyli jak rozszerzyć ludzkie zdolności poszukiwania najlepszych rozwiązań".

Następnie w towarzystwie pracowników naukowych wydziału zwiedziliśmy laboratoria na wszystkich trzech Katedrach: Katedrze Wiertnictwa i Geoinżynierii, Katedrze Inżynierii Gazowniczej oraz Katedrze Inżynierii Naftowej. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy doświadczenia wykonywane przez magistrantów wydziału.

Naszymi opiekunami byli Pan dr inż. Szymon Kuczyński - pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału WNiG oraz Pan Kamil Lukaszczyk - przedstawiciel Wydziałowej Rady Samorządu Studentów AGH, którzy opowiadali nam wiele o studiach na tej uczelni i perspektywach po jej ukończeniu, a także o życiu studenckim w Krakowie. Ostatnim punktem naszego zwiedzania był pokaz Pana profesora Czesława Rybickiego przed pawilonem Wydziału na temat „Jak działa kiwon naftowy?” (Kiwon - żuraw pompowy, pompa żerdziowa, kiwak, konik – pompa służąca do pompowania ropy naftowej ze złoża mającego niskie ciśnienie własne.)

Nasz wyjazd i zwiedzanie uczelni nie byłyby możliwe bez pomocy Pana profesora AGH dr hab. inż. Adama Szurleja - obecnego opiekuna „Roku zerowego AGH” w naszej szkole, któremu serdecznie w tym miejscu dziękujemy.

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska